Lidl z Biedronką zmuszają inne sieci do organizowania promocji

W pierwszym półroczu liczba akcji tego typu w gazetkach reklamowych wzrosła o 9 proc. w efekcie mocniejszego wzrostu cen, wywołanego choćby powrotem VAT na żywność, jak i wojną cenową między największymi sieciami.

Publikacja: 23.07.2024 04:30

Lidl z Biedronką zmuszają inne sieci do organizowania promocji

Foto: Adobe Stock

VAT wrócił od kwietnia i właśnie wtedy aktywność promocyjna sieci mocno skoczyła – wynika z badania UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. W efekcie, choć po pierwszym kwartale liczba promocji była r./r. wyższa jedynie o 1,5 proc., to ostatecznie półrocze zakończyło się z wynikiem aż 8,8 proc. wyższym. Nakłada się na to zmasowana wojna największych sieci dyskontowych.

rp.pl

Lidl z Biedronką walczą na promocje

– Do wojny cenowej pomiędzy największymi w Polsce dyskontami dołączyły się inne sieci i w efekcie klienci mogli cieszyć się większą liczbą promocji niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Szacuje się, że wojna cenowa mogła przyczynić się do wzrostu liczby promocji nawet o 4–5 proc. – mówi dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX. – Sieci rywalizujące o klientów musiały zintensyfikować działania promocyjne, aby nie tracić udziałów rynkowych. Wiele sieci postawiło także na gazetki w wersji elektronicznej, które są szybsze w produkcji, przez co można ich wydawać więcej niż tradycyjnych gazetek papierowych – dodaje.

Na potrzeby raportu przeanalizowano blisko 7,2 tys. gazetek handlowych z promocjami, których było w nich ponad 1 mln. Autorzy raportu wskazują, że duży gracz na rynku, czyli Eurocash, zdecydował się na ujednolicenie strategii komunikacyjnej sieci ABC, Groszek i Eurosklep pod szyldem Moje Sklepy i spowodowało to znaczący wzrost liczby publikowanych gazetek promocyjnych. Cały czas dynamicznie rośnie sieć Żabka, reklamująca się jako mały wielki sklep – i duża liczba promocji jest celowym zabiegiem mającym na celu zmianę stereotypowego postrzegania sklepów convenience jako tych, w których jest ograniczony asortyment i mała liczba promocji.

Czytaj więcej

Polacy rzucili się na letnie wyprzedaże w internecie. Firmy narzekają na duże zwroty

Żabka goni liderów

Ostatecznie to jednak dyskonty narzucają rynkowi zasady, choć wyjątkowo równe tempo w zakresie organizowania promocji mają także wspomniane sieci convenience. Oba sektory zanotowały wzrost liczby promocji w pierwszym półroczu aż o 24,2 proc.

– Sieci handlowe starają się przyciągnąć klientów z powrotem do sklepów po okresach spadków wywołanych pandemią i kryzysem gospodarczym. Wzrost konkurencji między sieciami również odgrywa rolę, ponieważ każda z nich chce zaoferować najlepsze ceny i promocje, aby przyciągnąć klientów – mówi Julita Pryzmont, ekspertka z Hiper-Com Poland. – Wojna cenowa miała znaczący wpływ na wyniki, szczególnie w sektorze dyskontów i sieci convenience, gdzie intensywna rywalizacja zmusiła sklepy do zwiększenia liczby promocji – dodaje.

Największy spadek liczby promocji zanotowały sklepy RTV AGD, wyniósł on aż 31,7 proc. W przypadku sieci typu dom i ogród to 29,5 proc., a drogerii i aptek – 13,5 proc. W przypadku sektora spożywczego wzrosty zanotowały jeszcze supermarkety i hipermarkety – odpowiednio o 12,7 oraz 3,6 proc.

– Wysokie ceny produktów elektronicznych i AGD, a także ograniczona liczba premier nowych urządzeń mogły wpłynąć na spadek popytu i liczby promocji. Również zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej mogły spowodować mniejszą niż zwykle dostępność ofert promocyjnych na elektronikę i AGD – mówi Krzysztof Łuczak. – Spadki w formacie DIY mogły dotyczyć przejściowo większej koncentracji na promocji swoich programów lojalnościowych, natomiast w kolejnych okresach spodziewałbym się powrotu do komunikacji promocji w DIY w okresach letnich, kiedy to zainteresowanie tą kategorią produktów jest największe.

Mniej promocji na elektronikę

– W przypadku sklepów RTV AGD spadek o 31,7 proc. może wynikać z nasycenia rynku i mniejszego popytu na elektronikę po okresie intensywnych zakupów w czasie pandemii. Sieci DIY mogły zanotować spadek z powodu mniejszego zainteresowania remontami i pracami domowymi po boomie w czasie pandemii – dodaje Julita Pryzmont.

Sieci spożywcze nadal są na tym polu aktywne i nic nie wskazuje na zmianę. – Łącznie w pierwszych dwóch kwartałach nasi klienci mogli skorzystać z ponad 3 tys. promocji na różnego rodzaju produkty. Do tego możemy doliczyć dodatkowo również ponad 5 tys. artykułów sprzedawanych w ramach dodatkowych akcji – dodaje Luiza Urbańska z Biura Prasowego Aldi w Polsce. Obejmują one bardzo szeroki zakres asortymentu: od produktów spożywczych i przekąsek, po napoje, w tym także alkoholowe. Wysoko na tej liście znajdują się również artykuły gospodarstwa domowego i produkty z kategorii „wyposażenie domu”.

– Planując nasze akcje promocyjne, bierzemy pod uwagę aktualne potrzeby klientów, stąd są one dopasowane do uwarunkowań rynkowych, ale też np. ważnych wydarzeń czy pory roku – podkreśla.

Zdaniem branżowych ekspertów wzrost inflacji w kraju prawdopodobnie zmusi sieci handlowe do dalszego zwiększania liczby promocji, aby zachować konkurencyjność i przyciągnąć klientów. Rosnące ceny mogą skłonić konsumentów do poszukiwania okazji, co z kolei zmusi sklepy do oferowania większej liczby promocji.

Znikające sklepy

Sytuacja na rynku jest trudna, co widać choćby po pozycji nawet czołowych sieci. Carrefour w Polsce w ciągu roku zwolnił ponad 900 osób, w tym samym okresie zlikwidował też niemal 100 placówek. Spośród nich większość – bo 92 – stanowiły sklepy franczyzowe. Paradoksalnie, mimo redukcji zatrudnienia w swoich placówkach francuska sieć zamierza koncentrować się na rozwijaniu sieci franczyzowych. Pod koniec 2023 r. Carrefour zatrudniał w Polsce 9935 pracowników, co stanowi spadek o 951 osób w porównaniu z końcem 2022 r., kiedy zatrudnienie wynosiło 10 886 osób.

Trend utrzymuje się od dawna. Wspomniany Carrefour na koniec marca miał 813 sklepów, czyli 28 mniej niż na koniec 2023 r. Liczba sklepów tej sieci w Polsce jeszcze na koniec 2022 r. wynosiła 928, a na koniec 2021 r. prowadziła sprzedaż w 955 punktach.

VAT wrócił od kwietnia i właśnie wtedy aktywność promocyjna sieci mocno skoczyła – wynika z badania UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, które „Rzeczpospolita” poznała pierwsza. W efekcie, choć po pierwszym kwartale liczba promocji była r./r. wyższa jedynie o 1,5 proc., to ostatecznie półrocze zakończyło się z wynikiem aż 8,8 proc. wyższym. Nakłada się na to zmasowana wojna największych sieci dyskontowych.

Lidl z Biedronką walczą na promocje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Mieli walczyć z Żabką. Teraz mogą zmienić właściciela
Handel
Płatności odroczone dostępne dla firm. Lepsze warunki niż tradycyjne kredyty
Handel
Firmy też mogą już płacić z opóźnieniem za zakupy
Handel
Beko zamyka dwie fabryki AGD w Polsce. Zwolnienia pacowników
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Handel
Sieć sklepów z Malezji chce walczyć o Polaków. Co sprzedaje MR.DIY?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki