19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 11.01.2025 13:55 Publikacja: 08.12.2024 08:43
Foto: Bloomberg
To już drugie ostrzeżenie amerykańskiej agencji w ostatnim czasie. W październiku obniżyła do ujemnej perspektywę Francji, teraz zwróciła uwagę na konsekwencje obalenia rządu Barniera dla polityki budżetowej. „To podkreśla, do jakiego stopnia bardzo rozdrobniony francuski pejzaż polityczny może sparaliżować realizację polityki budżetowej. Parametry budżetowe tego kraju są gorsze od parametrów jemu podobnych, a zwiększone zagrożenia w zakresie polityki budżetowej były istotnymi czynnikami tej zmiany oceny” (w październiku).
Rząd Japonii wpisał na czarną listę 51 firm i trzy banki z Rosji, 11 Rosjan oraz 31 firm z krajów, które pomagają Putinowi prowadzić wojnę. Na liście po raz pierwszy znalazł się bank z Gruzji, a także prezes diamentowego koncernu Alrosa.
Wyjaśniamy, dlaczego Trump nagle zaatakował, na razie medialnie, niemal pustą wielką wyspę pod biegunem. I dlaczego to wywołało popłoch. Grenlandia jest przyszłym kluczowym graczem dla handlu światowego dzięki przejściu północnemu przez lody Arktyki.
Sylwia i Tomasz Moczadłowscy przez ponad dwa lata z bliska obserwowali gospodarkę największej wyspy świata – Grenlandii. Przekonali się, że najbardziej przypomina socjalizm.
Joe Biden ma ogłosić w czwartek swój ostatni pakiet wsparcia Ukrainy i sankcji wobec Rosji. W czasie jego prezydentury USA wsparły Ukrainę blisko 62 miliardami dolarów z tytułu pomocy wojskowej i drugie tyle - pomocy budżetowej.
Największy chiński operator portów zamknął je dla tankowców z rosyjskiej floty cieni, które są objęte amerykańskimi sankcjami. To jednak za mało, by Kreml przestał zarabiać na swoją wojnę.
15 tys. osób protestowało w piątkowy wieczór przed siedzibą rządu Słowacji. Po wystąpieniu premiera Roberta Ficy w parlamencie, gdzie relacjonował swoją grudniową wizytę w Moskwie, demonstrujący w Bratysławie domagali się od rządu zaprzestania współpracy z Rosją i zmiany kierunku polityki zagranicznej.
Należąca do objętej sankcjami rosyjskiej korporacji zbrojeniowej firma informatyczna NCI ogłosiła upadłość. W ciągu ostatniej dekady otrzymała ona miliardy rubli dotacji Kremla na największe projekty cyfryzacji rosyjskiej gospodarki, m.in. obsługiwała piłkarski mundial w 2018 r. I przy okazji nakradła, ile się dało.
– Nie mamy poczucia, aby polityki klimatyczne banków ulegały zmianie. Naszym zdaniem oczekiwania instytucji finansowych są nadal takie same – mówi wiceprezes Orlenu Magdalena Bartoś komentująca opuszczenie przez część banków tzw. zielonego sojuszu bankowego. Orlen chce odejść od produkcji energii z węgla za pięć lat, a od produkcji ciepła z węgla za 10 lat.
Komunikat o umożliwieniu władzom Izraela wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz został odebrany jako przyznanie immunitetu Beniaminowi Netanjahu. Jednak stosując propaństwową wykładnię uchwały można uznać, że nie jest to zapowiedź złamania prawa międzynarodowego.
Ukraina i Polska wymieniły się listami miejsc do poszukiwań i ekshumacji szczątków wzajemnych konfliktów historycznych - poinformował wiceminister kultury Ukrainy ds. integracji europejskiej Andrij Nadżos. Dodał, że Kijów "jest nastawiony na dobre rozwiązania w tej sprawie".
To ostrzeżenie Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dotyczy linii lotniczych z krajów trzecich, które nadal korzystają z rosyjskiej przestrzeni powietrznej. A także pasażerów, którzy korzystają z ich oferty.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump oświadczył, że jego spotkanie z Władimirem Putinem jest już przygotowywane.
Wreszcie przełom - pisze w serwisie X premier Donald Tusk. Chodzi o sprawę ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas