Nowy pakiet stymulacyjny ma zostać rozdysponowany do końca 2026 r. Ponadto już w tym roku mają zostać wyemitowane specjalne obligacje samorządowe, warte 800 mld juanów (nieco ponad 100 mld dolarów). Emisje tej wielkości będą powtarzane co roku, przez kolejne cztery lata. Te działania stymulacyjne mają pomóc zmniejszyć ukryty dług samorządów z obecnych 14,3 bln juanów (2 bln dolarów) do 2,3 bln juanów (320 mld dol.) w 2028 r.
- Jeśli nie pojawi się więcej w to popołudnie, to ten nowy pakiet fiskalny jest kolejnym rozczarowaniem dla oczekujących większych działań stymulacyjnych – ocenia Mark Williams, ekonomista Capital Economics.
Jak Chiny stymulują swoją gospodarkę
Ogłoszony w piątek pakiet wsparcia dla samorządów, to część szerszych działań stymulacyjnych, realizowanych przez chiński rząd. Obejmowały one jak dotąd m.in. cięcia stóp procentowych oraz ułatwienia w nabywaniu nieruchomości. Xi Jinping, przywódca ChRL, wezwał w przemówieniu z 26 września do zwiększenia wsparcia fiskalnego i monetarnego dla gospodarki Chin oraz powstrzymania głębokiej dekoniunktury na rynku nieruchomości.
Analitycy spodziewali się, że w wypadku zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa, władze Chin ogłoszą poszerzenie działań stymulacyjnych. Chcą w ten sposób wzmocnić gospodarkę przed spodziewanym zaostrzeniem wojny handlowej z USA.
Czytaj więcej
Nowe prawo energetyczne mające na celu „promowanie neutralności węglowej” uchwaliły w piątek Chiny – podały państwowe media. W ten sposób Pekin chce zrealizować swoje zobowiązania do dekarbonizacji gospodarki do 2060 roku.