Aktualizacja: 21.11.2024 17:37 Publikacja: 21.06.2024 11:58
Foto: Adobe Stock
Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i branży usługowej strefy euro spadł z 52,2 pkt w maju do 50,8 pkt w czerwcu - mówią wstępne dane. Co prawda wciąż pokazuje on ekspansję gospodarczą, ale indeks spadł do najniższego poziomu od trzech miesięcy. O ile usługowy PMI spadł tylko z 53,2 pkt do 52,6 pkt, to przemysłowy zniżkował z 47,3 pkt do 45,6 pkt. Recesja w przemyśle eurolandu pogłębiła się więc. (O recesji w danym sektorze mówi każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt.) Średnio prognozowano wcześniej, że przemysłowy PMI wzrośnie w czerwcu do 47,9 pkt, a usługowy do 53,5 pkt.
Buriacja i Jakucja, dwie rosyjskie republiki poinformowały o odwołaniu noworocznych przyjęć. Pieniądze przeznaczone na ten cel zasilą fundusze wojenne - podają rosyjskie media.
Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.
Naprawdę nie chcielibyście, aby unijni biurokraci decydowali o tym, jakie firmy powinny być europejskimi czempionami – mówi wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager po dwóch kadencjach na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji.
Prezeska Banku Rosji przyznała w parlamencie, że niemal wszystkie zasoby, jakie są w rosyjskiej gospodarce, zostały już wykorzystane. Stagnacja i wysoka inflacja są nieuchronne.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Premier Donald Tusk odwołał prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Dominika Rozkruta – przekazała w środę wiceministra w KPRM Agnieszka Rucińska, cytowana przez PAP.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za październik wyniósł 49,2 pkt - wynika z danych S&P Global. To odczyt lepszy od prognoz ekonomistów i najwyższy od kwietnia 2022 r.
Indeks PMI dla polskiego sektora przetwórczego za wrzesień wyniósł 48,6 pkt - podało S&P Global. Odczyt pozytywnie zaskoczył: jest najwyższy od dziesięciu miesięcy.
Koniunktura w strefie euro ani myśli się poprawiać – wynika ze wstępnego odczytu wskaźnika PMI. Znów duże rozczarowanie przyniósł wynik przemysłu Niemiec, głównego partnera handlowego Polski.
Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w sierpniu 47,8 pkt – podało w poniedziałek S&P Global. Wskaźnik zanotował już dwudziesty ósmy z rzędu odczyt poniżej neutralnych 50 pkt. Jednocześnie okazał się lepszy od prognoz i najwyższy od pięciu miesięcy.
Wstępne majowe odczyty indeksów koniunktury PMI z Europy Zachodniej pokazują złagodzenie recesji w przemyśle i ożywienie w sektorze usług.
Produkcja w polskim przemyśle przetwórczym w lutym zmalała już po raz 22. z rzędu. Tak długiej zapaści w tym sektorze nie było nad Wisłą co najmniej od 1998 r. Ale w firmach przybywa optymizmu.
Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w przemyśle strefy euro spadł z 46,6 pkt w styczniu do 46,1pkt w lutym, a oczekiwano wzrostu do 47 pkt. PMI dla sektora usług wzrósł jednak z 48,4 pkt do 50 pkt, czyli do poziomu odgradzającego recesję od ekspansji.
Łączny wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 47,6 pkt w grudniu do 47,9 pkt w styczniu. Wciąż sugeruje on recesję, ale jest najwyżej od pół roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas