Co zawiera 13 pakiet sankcji? Brukseli zostało mało czasu

Unia Europejska rozpoczęła negocjacje na temat nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Zatwierdzenie 13. pakietu zaplanowano na 24 lutego, dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Publikacja: 19.01.2024 17:04

Co zawiera 13 pakiet sankcji? Brukseli zostało mało czasu

Komisja Europejska

Foto: Komisja Europejska

Według agencji Bloomberg dyskusja na temat nowych sankcji odbyła się 17 stycznia na spotkaniu ambasadorów państw unijnych. Nowe sankcje antyrosyjskie będą zawierać zaostrzenia zakazów handlowych, rozszerzenie czarnych list i wzmocnienie kontroli nad obchodzeniem przez Rosję sankcji za pośrednictwem krajów trzecich i firm w UE.

Bloomberg zwraca uwagę na niewielki czas, który pozostał do 24 lutego. Bruksela potrzebowała kilku tygodni negocjacji, aby uzgodnić 12. pakiet. W 2023 r. państwa Wspólnoty planowały także przyjęcie nowego pakietu sankcji w rocznicę rozpoczęcia działań wojennych, ale dyskusje się przeciągały. Ograniczenia udało się uchwalić 25 lutego.

Czytaj więcej

Rosja kradnie piwa Carlsberga. Będzie produkować je bez licencji

Podczas spotkania 17 stycznia ambasadorowie omówili także nowy format pomocy dla Ukrainy. Wyjaśnia się, że w przypadku braku konsensusu wśród 27 krajów UE w sprawie przydziału środków Ukrainie Komisja Europejska planuje zawrzeć umowy o indywidualnej pomocy Kijowowi, z pominięciem Węgier.

Prorosyjski rząd tego kraju od początku torpedował zarówno szybką pomoc Ukrainie, jak i wszystkie inne inicjatywy mające na celu klęskę rosyjskiego agresora.

W grudniu 2023 r. Węgry zablokowały w Brukseli przyznanie Ukrainie pomocy w wysokości 50 mld euro. Władze węgierskie oświadczyły, że są gotowe znieść weto w zamian za odblokowanie przez UE obiecanych temu krajowi 30 mld euro. Komisja Europejska odblokowała dla Węgier w ramach polityki spójności 10,2 mld euro, a pozostała część obiecała uwolnienie tej kwoty, gdy Węgry wyeliminują naruszenia zasad praworządności.

18 grudnia 2023 roku przyjęto 12. pakiet sankcji. Po raz pierwszy w dokumencie wskazano możliwość konfiskaty zamrożonego rosyjskiego majątku. Mogą tu zostać wykorzystane m.in na wypłatę odszkodowań zagranicznym spółkom, które zdaniem Unii zostały „przymusowo” pozbawione kontroli nad swoimi aktywami w Rosji.

Gospodarka
Kabel bałtycki ponownie uszkodzony. Szwecja stawia służby na baczność
Gospodarka
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny na Ukrainie?
Gospodarka
Tyle Polska wyda na obronność w 2026 roku. Idziemy na rekord
Gospodarka
Miękka siła Polski nadal słaba. USA, Chiny i Wielka Brytania na podium, silna Rosja
Gospodarka
Kręta droga unijnego Zielonego Ładu. Co UE zaproponuje rolnikom?