Jest 12 pakiet sankcji. Rosjanie stracą hokejową arenę i rynek diamentów

Komisja Europejska skierowała do państw członkowskich zatwierdzony 12 pakiet antyrosyjskich sankcji. Zawiera m.in. długo oczekiwane embargo na rosyjskie diamenty. Pozwoli też Finlandii odzyskać największą arenę hokejową należącą do ludzi Putina.

Publikacja: 28.11.2023 13:12

Diamenty z Jakucji

Diamenty z Jakucji

Foto: Bloomberg

Kolejny 12 już pakiet antyrosyjskich sankcji pozwoli na wywłaszczenie Hali Helsińskiej (dawniej Hartwall Arena), której właścicielami są członkowie putinowskiego dworu - byli judocy a teraz miliarderzy bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie oraz Giennadij Timczenko (miał też obywatelstwo fińskie), podaje fińska agencja STT. Wszyscy trzej są od 2014 r objęci sankcjami UE.

W przypadku odmowy sprzedaży majątku przewidziana będzie możliwość jego zajęcia. STT wyjaśnia, że ​​fińska konstytucja zezwala na wywłaszczenie mienia ze względu na „konieczność publiczną”. Odpowiednie zezwolenie wydaje rząd, od jego decyzji można się odwołać. Właściciel nieruchomości zwykle otrzymuje odszkodowanie, ale w przypadku Helsinki Arena środki również zostaną zamrożone.

Czytaj więcej

Szlaban na diamenty z Rosji: G7 dyskutuje, UE – już przygotowuje

Teren pod Helsinki Hall należy do samorządu fińskiej stolicy. Arena nie jest używana od rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pod koniec 2022 r fińskie media pisały, że obiekt sprzedają Giennadij Timczenko i Roman Rotenberg (syn Borysa).

Koniec z diamentami z Rosji

W pakiecie zatwierdzonym przez KE znalazł się też tak długo oczekiwany i postulowany przez wiele państw, w tym Polskę, zakazu sprzedaży diamentów z Rosji.

Według agencji AFP propozycja obejmuje nowy pakiet sankcji antyrosyjskich, w skład którego wchodzą nowe listy ograniczeń personalnych dla ponad 120 osób, sankcje eksportowe, w tym dotyczące diamentów, oraz środki kontroli cen rosyjskiej ropy.

Czytaj więcej

Jak Rosja omija sankcje: diamenty wciąż płyną na Zachód

Zakaz na handel diamentami z Rosji, które podlegają obróbce w krajach trzecich będzie wprowadzany etapami, od marca do września 2024 r. Dotąd największym przeciwnikiem zakazu była Belgia, której Antwerpia jest światowym centrum handlu tymi kamieniami i zarabia na obrocie gigantyczne kwoty.

Teraz, jeżeli wszystkie 27 krajów członkowskich UE jednomyślnie zatwierdzi pakiet, to wejdzie on w życie w nadchodzących dniach.

Gospodarka
Prasa: cła Donalda Trumpa zagrożą 300 tys. miejsc pracy w Niemczech
Gospodarka
Mosbacher: Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała
Gospodarka
Wielka awaria internetu w Rosji. Operatorzy komórkowi i banki w opałach
Gospodarka
Kanada szykuje odpowiedź na cła Trumpa. „Musimy być gotowi na wszystko”
Gospodarka
Nowe antyrosyjskie sankcje Japonii uderzają też w pomocników Kremla