19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 22:04 Publikacja: 21.10.2022 13:01
Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN
Kanclerz skarbu w rządach Borisa Johnsona Rishi Sunak to zdecydowany faworyt do objęcia schedy po najkrócej urzędującej w historii premier Wielkiej Brytanii. Poza byłym finansistą szanse na wprowadzenie się po Liz Truss na Downing Street 10 mają także Penny Mordaunt, pierwsza kobieta, która pełniła funkcję brytyjskiego ministra obrony, oraz nie kto inny jak ponownie sam Johnson.
Biały Dom nałożył 15 stycznia sankcje na 250 osób fizycznych i podmiotów prawnych. Jest wśród nich okupowana przez Rosjan największa elektrownia atomowa Europy oraz firmy nie tylko rosyjskie, ale też z Chin, Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Kirgistanu.
Wykluczenie przez USA naszego kraju z grona zaufanych partnerów i nałożenie restrykcji na eksport amerykańskich półprzewodników do Polski zaskoczyło ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Szybka reakcja resortu.
Niemcy mogą być jedną z największych ofiar ceł USA, które zapowiedział Donald Trump – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.
Polska jest liderem, czas by UE to zrozumiała. Polska jest kluczem do relacji transatlantyckich – stwierdziła w Warszawie była ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.
Runet, czyli rosyjski internet, uległ awarii. Nie działają aplikacje banków, największych telefonii komórkowych, ani największych rosyjskich firm. Użytkownicy w Moskwie i obwodzie moskiewskim, masowo zgłaszają przerwy w funkcjonowaniu sieci. Przyczyną mogą być nieudolne działania samego Kremla.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Nowy premier Francji Michel Barnier może w najbliższych dniach stracić stanowisko. Tym samym jego kadencja może być krótsza niż 49-dniowe urzędowanie brytyjskiej premier Liz Truss, o której żartowano, że dłużej niż ona „trzyma się” główka sałaty lodowej.
Donald Trump wie, że w interesie Ameryki jest klęska Rosji – uważa Liz Truss, była premier Wielkiej Brytanii.
Brytyjczycy wybrali słowo 2022 roku. Zostało nim określenie „Permacrisis” czyli „permanentny kryzys” opisujące stan, w którym na pandemię koronawirusa nałożyła się rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie i kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii.
Rishi Sunak jest bezsprzecznie lepiej przygotowany do roli premiera niż Liz Truss. Agonię konserwatystów – i Anglii – przerwać mogą jednak tylko wybory powszechne.
Biali mężczyźni i trzy białe kobiety: Wielka Brytania nie miała nigdy kolorowego przywódcy. Nie miał go też żaden z pięciu pozostałych dużych krajów Europy Zachodniej. Do poniedziałku.
Rishi Sunak wygrał batalię o Downing Street, bo Brytyjczycy zrozumieli, że kraju nie stać dłużej na populizm. To lekcja dla całej Europy, także Polski.
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wycofał się z walki o fotel szefa Partii Konserwatywnej, a zatem i urząd szefa brytyjskiego rządu.
Chciała zapisać się na kartach historii Wielkiej Brytanii jako druga Margaret Thatcher. Tymczasem Lizz Truss będzie w podręcznikach najkrócej urzędującą premier. 45 dni w fotelu szefa rządu. Krótko, ale wystarczająco długo, by wprowadzić w kłopoty brytyjską gospodarkę, spowodować kryzys polityczny w kraju i zdołować sondaże partii konserwatywnej. Z Jędrzejem Bieleckim rozmawia Cezary Szymanek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas