Aktualizacja: 08.11.2024 00:28 Publikacja: 21.10.2022 13:01
Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN
Kanclerz skarbu w rządach Borisa Johnsona Rishi Sunak to zdecydowany faworyt do objęcia schedy po najkrócej urzędującej w historii premier Wielkiej Brytanii. Poza byłym finansistą szanse na wprowadzenie się po Liz Truss na Downing Street 10 mają także Penny Mordaunt, pierwsza kobieta, która pełniła funkcję brytyjskiego ministra obrony, oraz nie kto inny jak ponownie sam Johnson.
Obiecywane przez Trumpa cła i cięcia podatków podbiją inflację w USA, więc Fed podniesie stopy. A to umocni dolara.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Donald Trump proponuje narzędzie o finezyjności cepa – tak Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu komentuje 60-proc. cła na towary z Chin, zapowiadane przez Donalda Trumpa. Inwestorzy powinni uważać na wzrost inflacji.
Już teraz gospodarka amerykańska jest bardzo silna, więc ekspansja fiskalna administracji Trumpa przełoży się na inflację w USA, na co Fed będzie musiał zareagować zaostrzając politykę monetarną – podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ekonomista.
Donald Trump zniesie ograniczenia spowalniające rozwój elektromobilności, ale także dotyczące wydobycia ropy i gazu. Tańsze surowce wzmocnią siłę gospodarki USA – ocenia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista Jarosław Janecki.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zapowiadane podniesienie ceł przez USA grozi wybuchem wojen handlowych – najpierw z Chinami, a potem z UE, zwłaszcza z Niemcami, głównym partnerem handlowym Polski – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekonomista, prof. Witold M. Orłowski.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Nowy premier Francji Michel Barnier może w najbliższych dniach stracić stanowisko. Tym samym jego kadencja może być krótsza niż 49-dniowe urzędowanie brytyjskiej premier Liz Truss, o której żartowano, że dłużej niż ona „trzyma się” główka sałaty lodowej.
Donald Trump wie, że w interesie Ameryki jest klęska Rosji – uważa Liz Truss, była premier Wielkiej Brytanii.
Brytyjczycy wybrali słowo 2022 roku. Zostało nim określenie „Permacrisis” czyli „permanentny kryzys” opisujące stan, w którym na pandemię koronawirusa nałożyła się rosnąca inflacja, wojna w Ukrainie i kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii.
Rishi Sunak jest bezsprzecznie lepiej przygotowany do roli premiera niż Liz Truss. Agonię konserwatystów – i Anglii – przerwać mogą jednak tylko wybory powszechne.
Biali mężczyźni i trzy białe kobiety: Wielka Brytania nie miała nigdy kolorowego przywódcy. Nie miał go też żaden z pięciu pozostałych dużych krajów Europy Zachodniej. Do poniedziałku.
Rishi Sunak wygrał batalię o Downing Street, bo Brytyjczycy zrozumieli, że kraju nie stać dłużej na populizm. To lekcja dla całej Europy, także Polski.
Były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wycofał się z walki o fotel szefa Partii Konserwatywnej, a zatem i urząd szefa brytyjskiego rządu.
Chciała zapisać się na kartach historii Wielkiej Brytanii jako druga Margaret Thatcher. Tymczasem Lizz Truss będzie w podręcznikach najkrócej urzędującą premier. 45 dni w fotelu szefa rządu. Krótko, ale wystarczająco długo, by wprowadzić w kłopoty brytyjską gospodarkę, spowodować kryzys polityczny w kraju i zdołować sondaże partii konserwatywnej. Z Jędrzejem Bieleckim rozmawia Cezary Szymanek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas