Aktualizacja: 18.03.2015 09:21 Publikacja: 18.03.2015 08:43
Foto: Bloomberg
Zaskakująco mocny finał wtorkowych notowań w Warszawie, podczas gdy na innych parkietach Starego Kontynentu dominował kolor czerwony, wskazał na spore niezdecydowanie panujące na rynkach kapitałowych odnośnie dalszej koniunktury. Niewielkie obroty na GPW (755 mln zł) były kolejny sygnałem, że gracze wstrzymują się od zawierania transakcji czekając, co będzie dalej. Ważnym sygnałem dla nich będzie z pewnością komunikat z kończącego się dzisiaj, już po zamknięciu handlu w Warszawie, posiedzenia amerykańskiego Fedu, na którym mogą zapaść decyzje odnośnie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych za oceanem. Wyższe oprocentowanie amerykańskich papierów dłużnych mogłoby „odessać" część kapitałów z rynków wschodzących. Pozostawienie stóp przez jeszcze dłuższy czas na obecnym niskim poziomie dawałoby nadzieję na zwyżki na giełdach, w tym emerging markets.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Atmosfera na rynkach w ostatnich dniach wyraźnie zgęstniała, a zyski zrealizować dość łatwo.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
WIG20 stracił w czwartek 0,8 proc. i wrócił tym samym w okolice 2600 pkt. Wciąż jednak za wcześniej jest na to, by mówić o zmianie trendu.
Ostatnia dobra passa indeksu każe postawić pytanie, czy wzrosty mają uzasadnienie w fundamentach największych spółek. Sprawdziliśmy.
KE planuje, że w 2030 roku 30 proc. przewozów będzie odbywać się transportem intermodalnym. Czy taki plan jest realny?
Krajowe indeksy na starcie czwartkowej sesji zwyżkowały po ponad 1 proc. Po kilkudziesięciu minutach zwyżka jest nieco mniejsza, ale popyt wciąż ma przewagę. Inwestorów zagrzewa szansa na zakończenie starcia między Rosją a Ukrainą.
Propozycja nie do odrzucenia, którą Donald Tusk złożył Rafałowi Brzosce, zdominowała polską debatę publiczną, Co się naprawdę za nią kryje? I co poza resetem w relacjach z biznesem chciał premier osiągnąć swoim przemówieniem na GPW?
Na polskim rynku M&A od trzech lat widać duże ożywienie. Najwięcej transakcji jest w sektorze nowych technologii, ale ten trend zaczyna hamować.
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego było osią konstrukcyjną wystąpienia Donalda Tuska na Giełdzie Papierów Wartościowych. To nic innego niż polityka historyczna – dobrze wiedzieć, że już tak nie śmierdzi liberałom, którzy dawniej się od historii odcinali, a dziś zaczęli widzieć w przeszłości rezerwuar chwytliwych analogii.
Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła w piątek zgodę na powołanie Jarosława Orlikowskiego na prezesa Banku Pocztowego i Piotra Żabskiego na prezesa Alior Banku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas