RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.12.2024 01:58 Publikacja: 20.03.2023 18:39
Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek
Za nami kolejny weekend pełen istotnych z punktu widzenia inwestorów zdarzeń. Przejęcie Credit Suisse przez UBS nie uspokoiło nastrojów na tyle, by zapewnić spokojny poranek. Rynki w Azji do końca sesji świeciły na czerwono, a Hang Seng chwilami tracił nawet ponad 3 proc. Początek dnia w Europie także przebiegał pod dyktando podaży. Krajowe indeksy na tle pozostałych dodatkowo raziły słabością w związku z dużym udziałem banków. W pierwszej godzinie handlu indeks dużych spółek tracił grubo ponad 2 proc., a WIG-banki zniżkował o ponad 4 proc. Wydawało się, że niedźwiedzie mają pełną kontrolę nad sytuacją. "Początek nowego tygodnia na rynkach przyniósł sporą zmienność. Inwestorzy reagowali na weekendowe informacje dot. przejęcia Credit Suisse przez UBS ze wsparciem płynnościowym ze strony SNB. Początkowo, w trakcie handlu w Azji, reakcja inwestorów była raczej sceptyczna - komentował Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. WIG20 jednak stopniowo zaczął odrabiać straty. Indeks blue chips dość szybko wzniósł się w okolice 1660 pkt, zbliżając się do poziomu otwarcia sesji. Uspokojenie nastrojów widoczne było szczególnie na głównych giełdach Starego Kontynentu. Gdy WIG20 tracił jeszcze ponad 1 proc., niemiecki DAX i francuski CAC40 już świeciły na zielono. Druga połowa poniedziałkowej sesji przyniosła kontynuację zwyżek, a na kilkadziesiąt minut przed końcowym gongiem WIG20 wyszedł nad kreskę. Ostatecznie indeks dużych spółek finiszował ze zwyżką 0,5 proc. przy podobnym wyniku indeksu WIG-banki. "Wsparciem w poprawie nastrojów prawdopodobnie były doniesienia o przejęciu banku Credit Suisse przez innych szwajcarski bank UBS przy pomocy tamtejszego banku centralnego. To kolejny podmiot, którego kłopoty wywołały niepokój, choć akurat w tym wypadku nie było to aż takim zaskoczeniem. Niemniej sektor bankowy miał się przez pewien czas gorzej. Na rynkach pojawiło się odbicie" - komentowali analitycy BM mBanku.
Fundacja Rodzinna Mentzen 18 grudnia kupiła pakiet akcji spółki. Walory nabyła też w październiku, ale inwestorzy nie zostali o tym poinformowani z powodu - jak tłumaczy Mentzen - przeoczenia.
WIG20 poniedziałkową sesję zaczął z „wysokiego C”. Z każdą kolejną godziną handlu zapał kupujących jednak wyparowywał.
Niemal o miliard, do 2,6 mld zł, zwiększyła się w ciągu ostatniego roku wartość prezesa Santander Bank Polska, który ponownie zajął pierwsze miejsce w rankingu najwyżej wycenianych top menedżerów na GPW.
CVC wprowadziło na giełdę Żabkę, a wycofuje grupę Comarch. Z kolei Penta zapowiedziała ogłoszenie wezwania na akcje EMC. Rok 2025 będzie ciekawy.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Znów spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej. Na ostatnie osiem sesji, siedem skończył pod kreską.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Europejskie rynki nie miały innego wyjścia niż dostosować się do wydarzeń z USA, a tam po środowej wyprzedaży skromna kontra.
Im bliżej świąt, tym trudniej krajowym inwestorom wykrzesać pokłady chęci i zawalczyć o lepsze tegoroczne stopy zwrotu. Kolejna sesja okazała się rozczarowaniem.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
W porównaniu z bardzo udanym pod względem stóp zwrotu poprzednim tygodniem, w poniedziałek wyraźnie osłabł zapał do zakupów na warszawskiej giełdzie.
Z początkiem grudnia inwestorzy handlujący w na krajowym parkiecie odważniej ruszyli do zakupów akcji, co przełożyło się na okazałe zwyżki głównych indeksów. Kluczową rolę odegrały banki i PZU.
Wśród dużych spółek na pierwszy plan znów wysuwają się banki, choć na razie możemy tylko mówić o próbach przełamania średnioterminowej słabości tej grupy spółek.
Pozytywne nastroje utrzymały się na warszawskiej giełdzie, stwarzając indeksom korzystne warunki do kontynuacji odbicia. Zapał do zakupów zaczyna jednak słabnąć.
Para EUR/USD obroniła poziom 1,05. To z kolei pomogło notowaniom złotego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas