Kupujący nie odpuszczają

Indeksy w Warszawie miały spory problem ze znalezieniem kierunku notowań pod nieobecność świętujących amerykańskich inwestorów.

Publikacja: 16.01.2023 19:03

Kupujący nie odpuszczają

Foto: Fotorzepa

Warszawska giełda rozpoczęła nowy tydzień od zwyżek, choć początek poniedziałkowych notowań nie zapowiadał realizacji pozytywnego scenariusza. Mimo przewagi optymistycznych nastrojów na zagranicznych rynkach akcji inwestorzy handlujący w Warszawie początkowo nie byli zbyt przychylnie nastawieni do akcji. Dopiero w trakcie kolejnych godzin handlu w Warszawie do głosu doszli kupujący. Indeksy nie tylko szybko i sprawnie odrobiły poranne straty, ale również postarały się o zaliczkę. Dzięki mobilizacji popytu WIG20 finiszował 0,5 proc. na plusie, a WIG zyskał 0,49 proc. To wystarczyło, by ustanowić nowe szczyty w trwającym od października trendzie wzrostowym.

Mało przekonujące zwyżki w Warszawie wpisało się w zachowanie pozostałych europejskich parkietów, na których co prawda więcej do powiedzenia mieli kupujący, ale zasięg wzrostów był mocno ograniczony. Efektowne zwyżki zanotowano jedynie na giełdach w Stambule i Atenach.

Tymczasem uwaga kupujących w Warszawie skupiła się głównie na wybranych walorach z indeksu WIG20. Wśród największych spółek największym wzięciem cieszyły się akcje banków, o których inwestorzy przypomnieli sobie dopiero w trakcie sesji. Inwestorzy łaskawym okiem patrzyli także na akcje PKN Orlen i firm obuwniczo-odzieżowych LPP i CCC. Z drugiej strony ciężarem dla indeksu były mocno przecenione papiery JSW i KGHM. W przypadku miedziowego potentata zapewne inwestorzy przystąpili do realizacji zysków z bardzo udanych ostatnich tygodni. Ponadto chętnie pozbywano się też papierów CD Projektu.

Na szerokim rynku akcji przeważały pozytywne nastroje. Z dobrej strony pokazały się małe spółki z indeksu sWIG80, który zakończył sesję ponad 1,3 proc. na plusie. Największy udział miały w tym mocno drożejące akcje Onde i Polimeksu-Mostostal, które poprawiły swoje notowania odpowiednio o prawie 20 i 9 proc. Z kolei indeks skupiający spółki o średniej kapitalizacji mWIG40 zyskał tylko 0,14 proc. Mocny negatywny wpływ w jego przypadku miały przecenione akcje STS Holding i Tauronu

Mimo braku obecności amerykańskich inwestorów, którzy mieli dzień wolny od pracy z uwagi nana Dzień Martina Luthera Kinga, aktywność handlujących na krajowym rynku akcji mocno nie ucierpiała.

W trakcie całej poniedziałkowej sesji na całym rynku właścicieli zmieniły papiery o wartości prawie 1,1 mld zł.

Giełda
Rynki próbują się podnosić
Giełda
Czy sezon wyników na Wall Street zdoła spełnić wygórowane oczekiwania rynku?
Giełda
Sprzedający zdominowali sesję w Warszawie
Giełda
Sektory z potencjałem. Gdzie szukać zysków w 2025 roku?
Giełda
Rynek debiutów odbił się od dna. Ale nie w Polsce