Aktualizacja: 01.04.2015 17:13 Publikacja: 01.04.2015 17:13
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Bieżący tydzień, bogaty w ważne dane makroekonomiczne, dostarcza inwestorom giełdowym wielu emocji. W środę, mimo słabego otwarcia (było odpowiedzią na wtorkowe spadki na giełdzie nowojorskiej), karty na europejskich parkietach rozdawali kupujący. Do aktywności zachęcały ich lepsze niż oczekiwano dane dotyczące koniunktury w przemyśle strefy euro i największych państwach unijnych w marcu. Mierzący ją wskaźnik PMI wypadł lepiej niż oczekiwano co w kolejnych miesiącach powinno przełożyć się na rosnącą produkcję przemysłową i PKB. Dobre nastroje na rynkach po południu popsuli nieco Amerykanie. Gospodarka za oceanem, po wygaszeniu programu skupu obligacji QE, rozwija się wolniej niż oczekiwano. Dotyczy to również rynku pracy. W poprzednim miesiącu za oceanem w sektorze prywatnym powstało tylko 189 tys. miejsc pracy zamiast oczekiwanych 225 tys. W konsekwencji giełda nowojorska zaczęła środowy handel pod kreską co wystudziło zapał inwestorów na Starym Kontynencie do dalszego akumulowania akcji. Mimo to przed zamknięciem główne parkiety europejskie utrzymywały bezpieczny dystans od wtorkowych zamknięć.
Przez długi czas wydawało się, że czwartkowa sesja przyniesie kontynuację przeceny na warszawskiej giełdzie. Nic z tych rzeczy. Górą były ostatecznie byki.
Kurs walorów spółki spada nawet o ponad 6 proc. i jest najniższy od dwóch miesięcy. To następstwo nie najlepszych nastrojów na rynku miedzi, srebra i złota. W tej sytuacji nic nie pomaga oczekiwana poprawa wyników koncernu za III kwartał.
Inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie chętnie pozbywają się akcji, co wpisuje się w negatywne nastroją panujące na pozostałych rynkach.
Przed amerykańską gospodarką rysują się dobre perspektywy, a spółki mają dalej poprawiać wyniki finansowe. Problemy mogą mieć jednak surowce.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
WIG20 wraca powyżej 2300 pkt. Dolar jest poniżej 4 zł. Koniec Trump trade?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Ani warszawska GPW, ani inne giełdy w Europie nie wystraszyły się zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze reakcje.
IV kwartał pod względem IPO był lepszy niż wcześniejszy, ale na prawdziwy boom trzeba będzie jeszcze poczekać – uważają eksperci PwC.
Spadki cen akcji Żabki, a wcześniej Allegro, pokazują, że polska giełda nie ceni zbytnio spółek handlowych.
Do naszego konkursu zapraszamy wszystkich inwestorów - nie tylko tych zaawansowanych, ale też początkujących, w tym studentów. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i pieniężne. Rejestracja potrwa do 22 listopada.
Jest poniedziałek, 14 października. W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" inwestorzy indywidualni zgłosili popyt o wartości prawie 3,4 mld zł. Redukcja przekroczyła poziom 90 proc.
19 proc. to tylko teoria. Efektywna stawka podatkowa giełdowych grup podatkowych wynosi aż 30 proc. – wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton.
Zakończyły się zapisy na akcje Żabki dla inwestorów indywidualnych. Maklerzy mówią wprost: zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas