Aktualizacja: 01.04.2015 17:13 Publikacja: 01.04.2015 17:13
Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Bieżący tydzień, bogaty w ważne dane makroekonomiczne, dostarcza inwestorom giełdowym wielu emocji. W środę, mimo słabego otwarcia (było odpowiedzią na wtorkowe spadki na giełdzie nowojorskiej), karty na europejskich parkietach rozdawali kupujący. Do aktywności zachęcały ich lepsze niż oczekiwano dane dotyczące koniunktury w przemyśle strefy euro i największych państwach unijnych w marcu. Mierzący ją wskaźnik PMI wypadł lepiej niż oczekiwano co w kolejnych miesiącach powinno przełożyć się na rosnącą produkcję przemysłową i PKB. Dobre nastroje na rynkach po południu popsuli nieco Amerykanie. Gospodarka za oceanem, po wygaszeniu programu skupu obligacji QE, rozwija się wolniej niż oczekiwano. Dotyczy to również rynku pracy. W poprzednim miesiącu za oceanem w sektorze prywatnym powstało tylko 189 tys. miejsc pracy zamiast oczekiwanych 225 tys. W konsekwencji giełda nowojorska zaczęła środowy handel pod kreską co wystudziło zapał inwestorów na Starym Kontynencie do dalszego akumulowania akcji. Mimo to przed zamknięciem główne parkiety europejskie utrzymywały bezpieczny dystans od wtorkowych zamknięć.
Po trudnym początku tygodnia we wtorek większość giełd świeci na zielono, aczkolwiek zwyżki są bardzo skromne.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Zagraniczny inwestor branżowy nabył walory Asseco od Cyfrowego Polsatu. Pośrednio chce jeszcze dokupić pakiet akcji własnych będących w posiadaniu Asseco. Pieniądze z ich sprzedaży mogą trafić do akcjonariuszy w formie dywidendy.
Na fali obaw związanych z kolejną wojną handlową w poniedziałek przez rynki akcji przetoczyła się fala wyprzedaży.
WIG20 zakończył piątek pod kreską. Cały styczeń, w końcu, należał jednak do naszych indeksów.
Cyfrowy Polsat ujawnił dziś, że sprzedał drugą część akcji największej informatycznej firmy w kraju – Asseco Poland. Wiemy, kto stoi po drugiej stronie transakcji. To dlatego akcje rzeszowskiej spółki mocno dziś drożeją na giełdzie w stolicy.
Jest piątek, 24 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się konsekwencjom ograniczeń USA na eksport półprzewodników i temu, kto może na nich zyskać. Omówimy także rosnący eksport na Ukrainę, zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczące podatków, zwrot Włoch w stronę energii atomowej oraz problem wysokich kosztów ogrzewania w Europie.
Choć hossa na GPW w drugiej połowie roku wyraźnie spuściła z tonu, nie brakuje posiadaczy akcji, którzy mogą się cieszyć nawet trzycyfrowymi zyskami.
Rekordowe dywidendy, zaskakujące transfery, niespełnione oczekiwania – tak minął 2024 r. w sektorze finansowym. Przyszły zapowiada się równie ciekawie.
Średni wiek osób, które na koniec zeszłego roku zasiadały we władzach największych spółek, wzrósł w ostatnich latach z 50 do 52 lat. Starzenie się władz dużych firm to globalny trend.
Fatalna sesja na GPW. WIG20 stracił 2,6 proc. i znów był w ogonie europejskiej stawki.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Jednym z fundamentów GPW znów mają być inwestorzy – tak w skrócie można opisać strategiczne kierunki rozwoju operatora rynku na lata 2025–2027.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas