Pieniądze na nie pochodzą z regionalnego programu operacyjnego. – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości jako instytucja dzieląca fundusze europejskie dla sektora małych i średnich firm z małopolskiego programu regionalnego wspiera rozwój przedsiębiorczości nie tylko za pomocą bezpośrednich dotacji na rozwój działalności. Robimy to również, korzystając z pośrednich form interwencji, poprzez dokapitalizowanie projektów instytucji otoczenia biznesu, oferujących usługi doradcze bądź produkty finansowe dla firm – tłumaczy Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.
W latach 2009 – 2010 w konkursach dla instytucji otoczenia biznesu ogłoszonych przez MCP dofinansowano aż 14 projektów związanych z utworzeniem funduszy pożyczkowych i poręczeniowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Dofinansowano je kwotą ponad 175 mln zł. Dzięki tym dotacjom katalog zewnętrznych źródeł finansowania dla sektora MŚP znacznie się powiększył.
– Małopolska posiada silne zaplecze instytucjonalne, wiele jednostek badawczo-rozwojowych i instytucji doradczych. W celu efektywnego wykorzystania ich potencjału oraz zapewnienia alternatywnych źródeł finansowania dla firm powstało łącznie 14 funduszy zwrotnych, dokapitalizowanych ze środków unijnych, które łącznie zdążyły już udzielić małopolskim przedsiębiorcom 825 pożyczek i poręczeń – podkreśla Solecki.
Aktualnie w regionie działa siedem funduszy, które udzielają pożyczek na cele związane z podejmowaniem lub rozwijaniem działalności gospodarczej, cztery oferujące pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez zdarzenia nadzwyczajne oraz trzy fundusze poręczeniowe. Wszystkie dofinansowano ze środków UE.
Z pożyczek na inwestycje związane z rozwojem firm korzystają w szczególności mikroprzedsiębiorcy. Ze względu na ich problemy związane z dostępem do źródeł finansowania większość funduszy skierowana jest właśnie do firm o statusie MŚP.