Kościół z Indiany skarży JPMorgan za złe zarządzanie kapitałem

Złe zarządzanie funduszami organizacji charytatywnej – to zarzut z którym musi się uporać amerykański bank inwestycyjny JPMorgan Chase. Episkopalny kościół Christ Church Cathedral skarży instytucję finansową o milionowe straty.

Publikacja: 26.01.2015 17:48

Kościół z Indiany skarży JPMorgan za złe zarządzanie kapitałem

Foto: Bloomberg

Ten jeden z ciekawszych procesów wytoczonych domowi maklerskiemu relacjonują szeroko amerykański "Businessweek" oraz portal Money/CNN. Kościół utrzymuje, że JPMorgan z premedytacją źle zarządzał jego funduszami, w wyniku czego kongregacja straciła około 13 milionów dolarów. W tym samym czasie bank inwestycyjny skokowo podniósł wysokość opłat. Kościół twierdzi, że z powodu działalności domu maklerskiego musiała znacznie ograniczyć swoją działalność charytatywną.

Działający od 1837 roku w centrum Indianapolis kościół dorobił się małej fortuny, gdy farmaceutyczny magnat Eli Lilly, Jr. przekazał mu w latach 70. ubiegłego stulecia 10 proc. swojego majątku. Aby dobrze zarządzać aktywami ofiarodawca wyznaczył do zarządzania założonym funduszem trzy lokalne banki: Indiana National Bank, American Fletcher National Bank oraz Trust and Merchants National Bank & Trust Company of Indianapolis. Sytuacja się jednak zmieniła, gdy w 2004 roku JPMorgan Chase przejął dwie z tych instytucji. Z wyciągów bankowych wynika, że portfolio kościelnego funduszu powierniczego szybko się zmieniło – zbalansowany portfel funduszy akcyjnych i obligacyjnych zamieniono na całą mozaikę funduszy zarządzanych przez JPMorgan. W 2007 roku pojawiły się jeszcze alternatywne instrumenty inwestycyjne, między innymi lokaty w funduszach hedgingowych oraz derywaty. W sumie do końca 2009 roku kapitał kościelnego funduszu zainwestowano w 52 różnych funduszach, z których 75 proc. prowadzonych było przez JPMorgan.  Za używanie skomplikowanych instrumentów dom maklerski kazał sobie więcej płacić – podstawowe opłaty inwestycyjne wzrosły z 35 tys. dolarów w 2004 roku do 178 tys. w roku 2013 r.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Finanse
Z mObywatelem za rok za granicę. A bot wypełni wniosek i umówi wizytę w urzędzie
Finanse
Goldman Sachs: Złoto będzie po 3300 dolarów za uncję
Finanse
Chwilowa burza finansowa w Turcji
Finanse
Załamanie liry i giełdy tureckiej po aresztowaniu przywódcy opozycji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Finanse
Samorządy to nie tylko wydawanie pieniędzy