Na krajowy rynek długu przyszła korekta

Za nami kilka dni zwyżek rentowności polskich obligacji skarbowych, które poszły śladem rynków bazowych. Zdaniem zarządzających mimo wszystko czeka nas dobry okres na rynku długu.

Publikacja: 21.02.2023 03:00

Na krajowy rynek długu przyszła korekta

Foto: Bloomberg

W poniedziałek po południu rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich sięgała 6,50 proc., rosnąc o 3 pb. Oprocentowanie papierów dwuletnich wynosiło z kolei 6,41 proc., czyli podobnie do zamknięcia z piątku. Pierwszy dzień nowego tygodnia nie przyniósł zatem większych zmian na krajowym rynku długu, natomiast w kilku poprzednich dniach polski rynek podążył za globalnym i jest po wyraźnych wzrostach dochodowości (spadku cen).

Przecena rynku długu na świecie była efektem dobrych danych makroekonomicznych oraz wyższej od oczekiwań inflacji w USA. W związku z tym inwestorzy zmienili swoje oczekiwania co do finiszu cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Przypomnijmy, że przed lutowym posiedzeniem FOMC rynek zakładał, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej w USA zakończy się w marcu podwyżką stóp o 25 pkt baz., do poziomu 4,75–5 proc. Obecnie jednak rynkowe oczekiwania mówią o cyklu trwającym do czerwca i wzroście stopy do poziomu 5,25–5,50 proc. Jak na razie inwestorzy wciąż zakładają, że wrześniowa podwyżka stóp w Polsce była już ostatnią, jednak przecena obligacji w kraju była też częściowo związana z wydarzeniami dotyczącymi lokalnego rynku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Finanse
Hakerzy zagrożeniem dla banków. Muszą być gotowe na wyścig zbrojeń cybernetycznych
Finanse
Chińskie banki dokręcają śrubę Rosji. Kontrolują eksport przez kraje trzecie
Finanse
HSBC kończy zarabiać w Rosji. Nie chciał, ale musiał
Finanse
Rząd deklaruje bliski koniec prac nad podwyżką zasiłku pogrzebowego
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Finanse
Utrudnienia dla klientów banków. Komunikaty wydały m.in. PKO BP, ING i mBank