Złotego czeka lepszy rok. Korzystne prognozy dla polskiej waluty

Dość korzystne prognozy makroekonomiczne dla Polski i przejście dolara do osłabienia dają nadzieje na falę umocnienia złotego.

Publikacja: 10.01.2023 03:00

Złotego czeka lepszy rok. Korzystne prognozy dla polskiej waluty

Foto: Adobe Stock

Mimo jesiennego odbicia ubiegły rok nie był udany dla złotego, który stracił do dolara 7,8 proc. Krajowej walucie ciążyły obawy związane z rosyjską inwazją na Ukrainę i kryzysem gazowym w Europie. Do tego dochodził skutkujący wstrzymywaniem funduszy z KPO spór z UE o praworządność oraz niedostateczne na tle skali wzrostu inflacji i podwyżek stóp innych banków centralnych zaostrzenie polityki przez NBP. Jednak od dołka z września złoty odbił względem dolara prawie 16 proc.

Jak wynika ze średniej z prognoz zebranych przez Bloomberga, jeszcze w najbliższych miesiącach złotego może czekać korekta, jednak cały rok powinien być znacznie bardziej udany od poprzedniego. Zdaniem Piotra Popławskiego z ING Banku Śląskiego na scenariusz korekty wskazuje pogarszanie się sprzyjającego od kilku tygodni złotemu układu czynników globalnych. – Wojna rosyjsko-ukraińska może się zaognić, a EBC i Fed mogą być bardziej jastrzębie, niż oczekuje rynek – ocenia.

Mimo to w dalszej części roku złoty powinien się jednak umacniać, bo dane makroekonomiczne z kraju są solidne – przede wszystkim przestał się pogarszać bilans płatniczy. Nieco bardziej sceptyczny jest Eryk Szmyd z XTB, według którego oczekiwane odwracanie dotychczasowego – szkodzącego złotemu – umacniania się dolara nie musi wystarczyć krajowej walucie do umocnienia.

– Z uwagi na ryzyko geopolityczne i przedłużającą się wojnę złoty wciąż może okazywać oznaki słabości do dolara – przewiduje analityk rynków finansowych w XTB.

Optymistą jest natomiast Łukasz Zembik, szef działu analiz w TMS Brokers. Jego zdaniem po fali umocnienia złotemu należy się przerwa, potem powinien się on jednak umacniać wspierany szansami na łagodny przebieg spowolnienia gospodarczego i kryzysu energetycznego oraz nadzieją na odblokowanie funduszy z KPO.

– Powrót do 5 zł kursów dolara, euro czy franka wydaje się mało prawdopodobny. Na koniec 2023 r. notowania euro powinny sięgać 4,50–4,55 zł, co oznaczałoby ich spadek nawet o 4 proc. – przewiduje specjalista.

Optymizm w dłuższym terminie każe zachować także kształt wykresu realnego efektywnego kursu walutowego dla Polski. Skorygowany o różnice w inflacji wskaźnik opisujący wartość złotego względem walut naszych partnerów handlowych utrzymywał się od 2018 r. w wąskim przedziale wahań. To wskazuje, że osłabienie złotego było efektem zbyt łagodnej polityki pieniężnej, a nie strukturalnej słabości polskiej gospodarki.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia