Aktualizacja: 24.11.2024 22:12 Publikacja: 20.09.2022 12:58
Foto: Mikael Sjoberg/Bloomberg
Bankierzy centralni w Szwecji podwyższyli stopy procentowe do poziomu 1,75 proc. Zapowiedzieli również, że aby walczyć z wskaźnikiem rosnących cen i sprowadzić go do poziomu 2 proc., mogą podwyższać stopy procentowe przez najbliższych sześć miesięcy.
W sierpniu inflacja w Szwecji sięgnęła 9 proc. r./r., przebijając prognozy tamtejszych analityków. „Inflacja znacząco osłabia siłę nabywczą gospodarstw domowych i utrudnia planowanie finansów przedsiębiorstwom. Rozwój inflacji w przyszłości jest trudny do przewidzenia, jednak Riksbank będzie dostosowywał politykę monetarną do aktualnych warunków” – stwierdzono w oświadczeniu. Eksperci podkreślili, że choć do wzrostu inflacji znacząco przyczyniły się wojna w Ukrainie oraz pandemia, to znaczący wkład miała również wysoka aktywność gospodarcza.
Cybernetyczne ataki na banki skandynawskie dokonywane prawdopodobnie przez hakerów związanych z Rosją są największym zagrożeniem dla stabilizacji finansowej w regionie - stwierdził w wywiadzie dla Bloomberga nowy wiceprezes banku centralnego Danii, Ulrik Nodgaard.
Zamyka się kolejny istotny dla wojny Putina kanał omijania sankcji i finansowania agresji. Chińskie banki zaczęły blokować płatności na rzecz rosyjskich firm dokonywane przez kraje trzecie - Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Hongkong.
HSBC - największy pod względem aktywów brytyjski bank, zaprzestał obsługi wszelkich transakcji klientów indywidualnych z Rosji i Białorusi. Tym samym bank zakończył zarabianie na transakcjach kraju-agresora. Rosyjskie firmy nie są tam obsługiwane od połowy minionego roku.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Na stronach internetowych kilku banków pojawiły się komunikaty o przerwie w dostępie do bankowości w najbliższych dniach. Które instytucje i kiedy dokładnie planują przerwy techniczne? Jakie usługi będą wówczas niedostępne?
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
W razie uwolnienia cen nośników energii dla gospodarstw domowych inflacja w Polsce na początku 2025 r. podskoczy do blisko 7 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacyjnej NBP. Ekonomiści banku centralnego przewidują też niższy wzrost gospodarczy.
Amerykański bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 4,5 - 4,75 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
– Rada jest chętna, aby przystąpić do obniżania stóp natychmiast, gdy inflacja przestanie rosnąć, a projekcja będzie wskazywać na jej spadek – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.
Czeski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do 4 proc. Koszt pieniądza spadł też w Wielkiej Brytanii i Szwecji, Norwegowie zaś nie zdecydowali się na cięcie.
Bank Anglii obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,75 proc., co było zgodne z prognozami analityków. To już druga obniżka w tym cyklu luzowania polityki pienieżnej.
Stopy procentowe pozostają bez zmian – poinformował Narodowy Bank Polski (NBP) po środowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Główna, referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 proc.
Zaostrzona polityka pieniężna przyjęta przez centralny bank Rosji nie jest kaprysem regulatora, ale reakcją na procesy zachodzące w gospodarce i przyspieszenie inflacji, przyznała szefowa Banku Rosji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas