Aktualizacja: 21.11.2024 19:58 Publikacja: 19.07.2022 13:36
Foto: AdobeStock
Euro umacnia się dzisiaj wobec dolara o około 1 proc. i główna para walutowa jest już wyraźnie powyżej 1,02. Pojawiają się bowiem plotki, że EBC podniesienie stopy procentowe nawet o 50 pkt bazowych.
„Euro jest dziś jedną z najlepiej radzących sobie głównych walut. Wspólna waluta skoczyła po tym, jak pojawiły się doniesienia medialne sugerujące, że EBC może wyjść z obszaru ujemnych stóp już w tym tygodniu. Agencja Reuters podała, że członkowie EBC dyskutują nad tym, czy podwyższyć stopę procentową o 25 czy 50 punktów bazowych podczas spotkania w tym tygodniu (czwartek). W przypadku tej drugiej opcji stopa depozytowa EBC wzrosłaby z obecnego poziomu -0,50 proc. do 0,00 proc. Rynki pieniężne wyceniają obecnie 60 proc. szans na ruch o 50 punktów bazowych. Należy jednak zauważyć, że Reuters zasygnalizował, że rozmowy są prowadzone, a nie, że decyzja została podjęta. Biorąc pod uwagę historyczną gołębią postawę EBC, szanse na to, że EBC pozostanie przy podwyżce o 25 punktów bazowych pozostają wysokie” – wskazują analitycy XTB.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.
Choć malkontenci narzekają, że PPK rosną zbyt wolno, a liczba ich uczestników jest daleka od oczekiwań, to ci, którzy do nich przystąpili, raczej się nie skarżą.
Kreml wprowadza zakaz miningu, czyli kopania kryptowalut. W wielu regionach Rosji kopanie cyfrowych pieniędzy urosło do niebotycznych rozmiarów. Zdaniem władz mining „zjada cały wolny prąd”, co nie pozwala na podłączanie do sieci nowych klientów. Ale jest też inny problem.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Regulacje, technologia, podatek bankowy, konkurencja – tematy te spędzają sen z powiek bankierom. Jak odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się świata?
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Kurs głównej pary walutowej zniżkuje drugi dzień z rzędu i zmierza do testu dołka z połowy listopada. To oczywiście kiepska wiadomość dla złotego.
Po pierwszych ukraińskich atakach amerykańskimi rakietami ATACMS rosyjscy inwestorzy rzucili się wyprzedawać akcje. W kilka godzin rosyjskie firmy na giełdzie w Moskwie straciły na wartości ponad 2 mld dol. Rubel jest najtańszy od 13 miesięcy.
Środowy poranek przyniósł niewielkie zmiany notowań złotego. Emocje geopolityczne na razie zostały opanowane.
Po publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP dwoje członków RPP zmieniło zdanie i uważa, że stopy powinny być obniżane dopiero w drugiej połowie 2025 r. Wciąż jednak jest przewaga za wiosennym cięciem, a wsparciem powinno być mrożenie cen energii.
Szantaż nuklearny Władimira Putina odbił się na notowaniach złotego. Pierwsze nerwowe reakcje udało się jednak też opanować.
Doniesienia z Rosji wystraszyły inwestorów, którzy pozbywają się polskiej waluty.
Krajowa waluta wykorzystała słabość dolara, choć jeszcze przed południem niemal nic nie zapowiadało pozytywnego scenariusza.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas