Łukasz Chodkowski: Czterodniowy tydzień pracy jest coraz bardziej realnym tematem
Czy w Polsce jest szansa na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy? Jakie szanse i zagrożenia niesie to rozwiązanie? Czy nowe pokolenie wymusi zmianę podejścia pracodawców? Zastanawiamy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający w firmie Dehora.
Rybacki: Gospodarcza niepewność. Świtnicki: Sztuczna inteligencja obecna od lat
- W polskiej gospodarce widać spowolnienie spowodowane m.in. słabą koniunkturą wśród konsumentów. Perspektywy na przyszłość na ten moment są nieciekawe. Dołek spowolnienia przypadnie zapewne na I kwartał, a późniejsze odbicie będzie anemiczne – mówi w programie Rzecz o Biznesie Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii, Polski Instytut Ekonomiczny. Z kolei Michał Świtnicki, starszy analityk Data Science, Asseco Poland opowiada o sztucznej inteligencji. – Sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Już dzisiaj jest ona wykorzystywana na szeroką skalę. Oprócz jej zalet trzeba jednak też pamiętać o zagrożeniach – mówi ekspert.
Kuczyński: Strach być optymistą. Szymański: Długi hipoteczne spłacają się gorzej
- Dzisiaj dla rynków finansowych szklanka jest do połowy pełna. Jest coraz więcej głosów, że spowolnienie gospodarcze w 2023 r. nie będzie tak mocne, jak wcześniej oczekiwano. Można być umiarkowanym optymistą – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion. Maciej Szymański, wiceprezes firmy Kredyt Inkaso mówi z kolei o sytuacji na rynku windykacyjnym. – W krótkim terminie nie boję się o spłacalność wierzytelności. Prognozy nie mówią o recesji, która wygenerowałaby bezrobocie. Jesteśmy więc ostrożnymi optymistami – mówi Szymański.