Przemysław Tych­ma­no­wicz

Zembik: Złoty może pozostawać słaby

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbiły się czkawką również naszej walucie, która w ostatnim czasie traciła na wartości. Czy trend ten zostanie utrzymany? Zastanawialiśmy się nad tym w kolejnym odcinku Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Łukasz Zembik, analityk Oanda TMS Brokers.

Stefański: Polityka gospodarcza Trumpa bez większego wpływu na Polskę.

Donald Trump szykuje się do objęcia stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak jego prezydentura może wpłynąć na amerykańską i globalną gospodarkę? Przemysław Tychmanowicz w programie Rzecz o Biznesie rozmawiał z Maciejem Stefański, starszym ekonomistą w firmie EY.

Korzybski: Koszty ochrony pójdą w górę w 2025 r.

Rok 2025 r. przyniesie wzrost płacy minimalnej. Co oznacza to dla branży ochrony? Czy jej klienci muszą przygotować się na większe wydatki? Jak duże mogą być podwyżki? Zastanawialiśmy się o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicz był Paweł Korzybski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Ochrona.

Andrzej Kulik: Rosnące koszty budzą niepokój firm

Czy małe i średnie przedsiębiorstwa czują się dzisiaj bezpiecznie finansowo? Jeśli nie, to czego się obawiają? Rozmawialiśmy na ten temat w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Andrzej Kulik, dyrektor departamentu analiz rynkowych i komunikacji w Krajowym Rejestrze Długów.

Michał Kwaśniewski: Fundacjom rodzinnym grozi agonia

Fundacje rodzinne na polskim rynku funkcjonują od ponad roku. Coraz głośniej mówi się jednak o zmianie w prawie, które mają zmienić zasady ich działania. Czym to może się skończyć? W programie Rzecz o Biznesie Przemysław Tychmanowicz rozmawiał z Michałem Kwaśniewskim, partnerem w firmie Quidea.

Łukasz Chodkowski: Czterodniowy tydzień pracy jest coraz bardziej realnym tematem

Czy w Polsce jest szansa na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy? Jakie szanse i zagrożenia niesie to rozwiązanie? Czy nowe pokolenie wymusi zmianę podejścia pracodawców? Zastanawiamy się nad tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza jest Łukasz Chodkowski, dyrektor zarządzający w firmie Dehora.

Polska giełda i złoty dają pokaz mocy. Indeksy atakują coraz to wyższe poziomy

Indeks WIG Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych otarł się o historyczny szczyt. Również złoty daje pokaz swej mocy. Euro jest najtańsze od 3 lat.

Rybacki: Gospodarcza niepewność. Świtnicki: Sztuczna inteligencja obecna od lat

- W polskiej gospodarce widać spowolnienie spowodowane m.in. słabą koniunkturą wśród konsumentów. Perspektywy na przyszłość na ten moment są nieciekawe. Dołek spowolnienia przypadnie zapewne na I kwartał, a późniejsze odbicie będzie anemiczne – mówi w programie Rzecz o Biznesie Jakub Rybacki, kierownik zespołu makroekonomii, Polski Instytut Ekonomiczny. Z kolei Michał Świtnicki, starszy analityk Data Science, Asseco Poland opowiada o sztucznej inteligencji. – Sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Już dzisiaj jest ona wykorzystywana na szeroką skalę. Oprócz jej zalet trzeba jednak też pamiętać o zagrożeniach – mówi ekspert.

Kuczyński: Strach być optymistą. Szymański: Długi hipoteczne spłacają się gorzej

- Dzisiaj dla rynków finansowych szklanka jest do połowy pełna. Jest coraz więcej głosów, że spowolnienie gospodarcze w 2023 r. nie będzie tak mocne, jak wcześniej oczekiwano. Można być umiarkowanym optymistą – mówi w programie "Rzecz o Biznesie" Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion. Maciej Szymański, wiceprezes firmy Kredyt Inkaso mówi z kolei o sytuacji na rynku windykacyjnym. – W krótkim terminie nie boję się o spłacalność wierzytelności. Prognozy nie mówią o recesji, która wygenerowałaby bezrobocie. Jesteśmy więc ostrożnymi optymistami – mówi Szymański.

Złoty łapie oddech w ślad za cofnięciem dolara i mocniejszym euro

Sporą zmienność mamy dzisiaj na rynku walutowy. Inwestorzy grają już pod czwartkowe posiedzenie EBC. Pojawiają się plotki, że może na nim dojść do sporej niespodzianki.