Inwestorzy już nie panikują. Szykują się nowe projekty w Polsce

Zachodnie firmy inwestujące w Polsce nie rezygnują z zaplanowanych wcześniej projektów, a dodatkowo zaczynają też przenosić nad Wisłę niektóre aktywności z Ukrainy i Białorusi.

Publikacja: 04.04.2022 20:44

Inwestorzy już nie panikują. Szykują się nowe projekty w Polsce

Foto: AdobeStock

Zagraniczni inwestorzy otrząsnęli się już z pierwszego szoku wywołanego wybuchem wojny w Ukrainie. Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), wspomina, że wprawdzie na samym początku konfliktu było widać obawy ze strony inwestorów, którzy w związku z niepewną sytuacją odkładali decyzje i przekładali wizyty lokalizacyjne, ale wraz z upływem czasu sytuacja się ustabilizowała i wróciła do stanu sprzed wybuchu konfliktu.

– Jako PAIH stale prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami i obserwujemy ich stałe zainteresowanie na podobnie wysokim poziomie. W ostatnim czasie odbyliśmy szereg rozmów, które mam nadzieję, że już wkrótce zaowocują nowymi projektami inwestycyjnymi w naszym kraju – dodaje prezes Drynda, powołując się także na niedawne spotkania PAIH w ramach Annual Investment Meeting w Dubaju.

Marcowy zakup Google’a

– Pomaga nam członkostwo w NATO i Unii Europejskiej – ocenia Paweł Panczyj, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który zrzesza czołowe firmy z tej branży, w tym głównie spółki z zagranicznym kapitałem. Według niego w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu nie widać obecnie zamrażania planów inwestycyjnych. Potwierdza to m.in. ogłoszona w marcu decyzja giganta IT – Google’a – dotycząca kupna za ok. 2,7 mld zł kompleksu biurowego The Warsaw Hub. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ma tam powstać największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie. (Początkowo firma mówiła tylko o wynajęciu biurowca).

Z kolei inny amerykański gigant – Netflix – zapowiedział pod koniec marca otwarcie biura w Warszawie, które będzie pełniło funkcję hubu na cały region Europy Środkowo-Wschodniej. Plany rozwoju w Polsce potwierdza też Jonathan Bury, szef warszawskiego biura banku Goldman Sachs, które zatrudnia już tysiąc osób. – Będziemy rozwijać naszą działalność, koncentrując się na rekrutacji w obszarze rozwoju oprogramowania oraz szerzej rozumianych inżynierskich ról, zwłaszcza że sprzyja temu dostępność talentów – twierdzi Bury.

Krzysztof Inglot, ekspert i założyciel agencji zatrudnienia Personnel Service, twierdzi, że wielu polskich poddostawców zachodnich firm przemysłowych korzysta już z nowych zamówień przenoszonych do nas ze Wschodu. – Jednak najwcześniej dopiero pod koniec 2022 r. przekonamy się, jak wojna w Ukrainie przełoży się na nowe inwestycje zagraniczne w Polsce, gdyż modele inwestycyjne to zwykle kwestia miesięcy, a nawet lat – zwraca uwagę Inglot.

Transfer ze Wschodu

Jak wynika z danych PAIH i ABSL, wśród nowych inwestorów kierujących się do Polski będą w tym roku dominować firmy działające dotychczas w Ukrainie i na Białorusi. PAIH już w zeszłym roku w ramach programu Poland. Business Harbour przyciągnęła rekordową liczbę aż 37 firm z Białorusi. W tym roku będzie ich znacznie więcej.

Maria Majcherek, ekspertka PAIH, mówi o dużym zainteresowaniu ze strony ukraińskich przedsiębiorców, którzy swoją działalność chcą przenieść do Polski. Agencja obsługuje teraz 11 firm z Ukrainy, a kilkanaście kolejnych jest w procesie weryfikacji. – Do PAIH zgłaszają się przede wszystkim firmy produkcyjne, które poszukują wsparcia doradczego w zakresie miejsca realizacji inwestycji – wyjaśnia Majcherek. Dodaje, że wojna wpływa też na decyzje firm usługowych, szczególnie z branży IT, które relokują swoją działalność z Białorusi. Część z nich chce całkowicie zawiesić tam działalność w obawie przed działaniami reżimu Łukaszenki.

– Możemy stać się europejskim zagłębiem IT – twierdzi Adam Brzostowski, p.o. dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Łodzi, który zabiega o przyciągnięcie firm z Ukrainy i Białorusi do Łodzi. Według Brzostowskiego już ok. 40 firm ze Wschodu, głównie z branży technologicznej, zdecydowało się na otwarcie biur w Łodzi i przeniesienie tam części lub nawet wszystkich specjalistów z rodzinami. Wśród nich jest Infopluse, jedna z największych spółek IT w Ukrainie, która przenosi główne polskie biuro z Warszawy do Łodzi. Ma też tam relokować kilkuset specjalistów z Ukrainy z rodzinami.

Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Finanse
Chcesz obniżyć podatek PIT? To ostatni dzwonek na wpłatę na IKZE
Finanse
Ameryka nie wykopie wszystkich bitcoinów. Obietnica Trumpa nie do spełnienia