Aktualizacja: 09.10.2018 18:57 Publikacja: 09.10.2018 18:57
Krzysztof Kieślowski ur. w 1941 r. Wybitny dokumentalista, w fabule zadebiutował „Przejściem podziemnym” (1973). Twórca takich filmów jak „Amator”, „Przypadek”, „Bez końca”. Światową sławę zyskał „Dekalogiem”, „Podwójnym życiem Weroniki”, „Trzema kolorami”. Zmarł w 1996 r.
Foto: Agora SA
Od śmierci tego artysty minęło ponad 20 lat, a jego nazwisko ciągle pojawia się we wspomnieniach i wypowiedziach wybitnych reżyserów i aktorów odwołujących się do dokonań Krzysztofa Kieślowskiego. Stał się postacią wręcz pomnikową, choć kiedy był w pełni sił twórczych, miał tyle samo wielbicieli co krytyków. A światowy sukces przyszedł dopiero wtedy, gdy on znalazł się na granicy depresji.
To wszystko uświadamia czytelnikom Katarzyna Surmiak-Domańska, która dokonała innego zbliżenia na Krzysztofa Kieślowskiego niż ci, którzy pisali o nim dotąd. Ją interesował człowiek – pełen wyjątkowych zalet i empatii dla innych, ale też niewolny od wad i wówczas w pracy zmuszający niekiedy innych do nadludzkiego wysiłku.
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska ogłosi wkrótce długo oczekiwany konkurs na dyrektora...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sam Mendes ogłosił obsadę czterech filmów o Beatlesach, który pokaże historię zespołu z perspektywy czterech czł...
Świat kina żegna Vala Kilmera, tymczasem mało pamiętanym faktem pozostaje film „Summer Love” z 2006 r., który na...
Val Kilmer, aktor, który zagrał Batmana i Jima Morrisona, zmarł na zapalenie płuc. Miał 65 lat. Od kilku lat cho...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W „Niki” Céline Sallette opowiada o młodości artystki Niki de Saint Phalle, o jej walce o siebie, za którą zapła...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas