Aktualizacja: 19.02.2025 21:33 Publikacja: 17.01.2025 04:37
„Dziewczyna z igłą”
Vic Carmen Sonne w filmie „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna
Foto: Gutek Film
Ten film ma już na swoim koncie poważne sukcesy. Znalazł się w głównym konkursie ostatniego festiwalu w Cannes, dostał nominację do Złotego Globu, teraz jest na krótkiej liście oscarowej. Podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Gdyni „Dziewczyna z igłą” zdobyła Srebrne Lwy, ustępując jedynie „Zielonej granicy” Agnieszki Holland, a na EnergaCAMERIMAGE w Toruniu operator Janusz Dymek odebrał Złotą Żabę za najlepsze zdjęcia.
Dwie kobiety-reżyserki, Mary Bronstein i Johanna Moder, pokazały filmy o trudnym życiu i jeszcze trudniejszym macierzyństwie.
„Biały lotos 3” jest bodaj największą porażką w świecie niekonwencjonalnych seriali. Premiera ośmioodcinkowej serii w HBO/Max 17 lutego.
Tegoroczne Berlinale pokazuje nastroje świata coraz bardziej niespokojnego i podzielonego. Opowiadają o tym nawet te konkursowe filmy, których akcja rozgrywa się w kosmosie.
Gwiazdą gali otwarcia festiwalu była uhonorowana za całokształt twórczości Tilda Swinton. W piątek aktorka spotkała się z dziennikarzami.
Tom Tykwer wraca do Berlina z mocnym filmem „Światło”, który tuż przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech i poparciem dla AfD jest jak polityczny manifest.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
18. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA odkrywa kolejne niespodzianki! W dniach 25.04 – 04.05.2025 roku w Krakowie możemy spodziewać się najlepszych niezależnych produkcji, znanych nazwisk, a także niezapomnianej atmosfery, którą z pewnością dostarczą dwie sekcje specjalne: „Tylko spokojnie” i „Chłopackie sprawy”, w których ani dobrego kina, ani wielkich twórców nie zabraknie.
„Putin”, „Babygirl” i „Kompletnie nieznany” – analizujemy trzy gorące premiery filmowe i zastanawiamy się, czy warto wybrać się do kina.
Najnowsza produkcja skandalizującego reżysera – Patryka Vegi – zebrała w polskich mediach miażdżące recenzje. Widzowie też nie dopisali. Danych zza granicy na razie brak.
Trwa potyczka między kinami i streamingiem. Co przyniesie nam rok 2025?
Filmy dla dzieci i polskie produkcje sprawiły, że 2024 r. kina zakończą wynikiem lepszym niż w roku 2023. W 2025 r. walka o widza będzie ostrzejsza. To już prawdziwy wyścig platform streamingowych na nowe lokalne produkcje.
PKMW, czyli Polskie Kino Młodego Widza – program stworzony przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich – ma już dwadzieścia lat. Uczestnicy jego pierwszych edycji już od dawna zasilają grono dorosłych kinomanów, bo wiadomo, czym skorupka za młodu… Podczas 20. edycji Polskiego Kina Młodego Widza w ciągu czterech miesięcy (wrzesień – grudzień 2024) zorganizowane zostaną pokazy filmowe w dwudziestu miejscowościach, a młodzi widzowie obejrzą blisko 50 polskich fabuł, animacji i dokumentów.
W duecie z krytykiem filmowym Marcinem Radomskim wybieramy najbardziej utalentowane młode gwiazdy Hollywood. Czy Timothée Chalamet, Zendaya, Paul Mescal, Anya Taylor-Joy lub Sydney Sweeney to przyszłość kina? Rozmawiamy o ich rolach, potencjale na celebrytów oraz oceniamy wybory zawodowe. Kto wygrywa w box office, a kto na festiwalach w Cannes i Wenecji?
„Co krok to mrok” - tak brzmi hasło tegorocznej edycji Święta Niemego Kina organizowanej przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas