W Krakowie rusza 15. edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA

Dyrektor programowy Mastercard OFF CAMERA poleca.

Publikacja: 29.04.2022 11:58

Jurorzy pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego (na zdjęciu) ocenią dziesięć filmów w konkursie g

Jurorzy pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego (na zdjęciu) ocenią dziesięć filmów w konkursie głównym

Foto: PAP/Kalbar

Festiwal otworzy nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta „Infinite Storm” z Naomi Watts w roli ratowniczki, która wysoko w górach próbuje ocalić życie nieznanego mężczyzny. Jurorzy pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego ocenią dziesięć filmów w konkursie głównym. Będzie też konkurs filmów polskich, kilka stałych sekcji jak choćby ta poświęcona niezależnemu kinu amerykańskiemu, a wreszcie kilka sekcji nowych.

Festiwal odbywa się stacjonarnie w Krakowie, ale wiele pozycji, w tym wszystkie filmy z konkursu głównego, będzie dostępnych na festiwalowej platformie.

Poprosiłam dyrektora programowego festiwalu, żeby polecił widzom trzy tytuły, które zrobiły na nim szczególne wrażenie. Grzegorz Stępniak zastrzega, że nie może polecać tytułów z sekcji konkursowych (zresztą tu każdy z filmów wart jest zobaczenia), ale z innych sekcji specjalnie rekomenduje trzy tytuły:

„Sabaya i jej kino”, reż. Orit Fouks Rotem (sekcja „Nieoczekiwane przymierze”)

Reżyserka zderza konwencje filmu fabularnego i dokumentalnego. Osiem kobiet pochodzących z różnych klas społecznych, o różnych backgroundach etnicznych i odmiennej mentalności podczas amatorskich warsztatów filmowych przepracowuje swoje problemy i traumy. Choć wiele je różni, zaczynają się do siebie stopniowo zbliżać. Jest w tym filmie wspólne oswajanie lęków i piękne siostrzeństwo: wzajemne wsparcie kobiet znajdujących porozumienie mimo swych różnych sytuacji życiowych.

„Ali & Ava”, reż. Clio Barbard (sekcja „Nieoczekiwane przymierze”)

Film jednej z najbardziej interesujących reżyserek brytyjskich Clio Barnard. Tu z kolei bohater - pochodzący z pakistańskiej rodziny DJ spotyka niespodziewanie dużo starszą od niego kobietę, matkę i babcię. Zawiązuje się między nimi szczególna relacja. Świetnie zagrany film, znakomita muzyka i duża doza empatii dla postaci.

„The Fam”, reż. Fred Baillif (sekcja „Wiek niewinności”)

Akcja filmu toczy się w domu opieki dla trudnej młodzieży w Genewie. To historia ośmiu nastolatek. Każda z nich mierzy się z własnymi traumami. Razem z pracownikami domu tworzą rodzaj kulturowej rodziny. We współczesnym świecie coraz bardziej od związku krwi, liczy się pokrewieństwo kulturowe. Film zdobył główną nagrodę w sekcji Generation 14plus na ubiegłorocznym Berlinale.

Film
Rok bez oscarowego pewniaka. Emilia Pérez autorką ostrych postów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Film
„Kibic”, czyli szalikowcy tacy jak my
Film
Nowości Netfliksa. Drugi sezon „1670” dla 700 mln widzów, "Heweliusz" i bitwa raperów
Film
„Brutalista”, czyli traumatyczny los emigranta
Film
„Biały Lotos 3” już 17 lutego. Czy zagra ekscentryczna Jennifer Coolidge?