Barbara Hollender rekomenduje nowości filmowe na DVD

Za nami świetny festiwal w Gdyni i fala debiutów trzydziestolatków, na ekranach kin dwa znakomite polskie filmy: „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego. A na płytach DVD można znaleźć tytuły, które może nie były tak głośne, ale świadczą o różnorodności naszej kinematografii.

Aktualizacja: 16.10.2016 12:12 Publikacja: 16.10.2016 08:27

„Na granicy”

reż. Wojciech Kasperski

Wyd. Kino Świat

Bieszczady, mroźne, zaśnieżone przestrzenie odcięte od świata oraz przestępcze pogranicze. To tło, na którym rogrywa się dramata ojca i dwóch synów. Ojciec jest pogranicznikiem, synowie wychowali się z matką w mieście. Po jej śmierci tragedii ojciec zabiera chłopców w góry. Tam mają zmężnieć, wzmocnić się i odreagować tragedię, którą przeżyli, a może zbudować jakąś więź z ojcem.

Surowy świat nie jest jednak dla wychuchanych dzieciaków. Przybysz, który pewnego dnia stanie w drzwiach, przemarznięty, na granicy śmierci, zamieni film w horror. To już będzie walka o życie. „Na granicy” łamie się psychologicznie, ale ma kilka atutów. Po pierwsze opowieść o dojrzewaniu, o doświadczeniu, po którym nic już nie jest takie samo, bo odziera młodych ludzi z idealistycznych wyobrażeń o świecie.

Atutem filmu są też świetni aktorzy – intrygujący Andrzej Chyra w roli ojca i Marcin Dorociński, który czarny charakter zagrał absolutnie brawurowo. I są świetne zdjęcia Łukasza Żala.

„Sprawiedliwy”

reż. Michał Szczerbic

Wyd. Monolith

Kiedyś znakomity kierownik produkcji, potem producent, a wreszcie scenarzysta i to nie byle jakiego filmu, jakim była „Róża” Wojciecha Smarzowskiego. Teraz Michał Szczerbic sam stanął za kamerą jako reżyser.

Jego „Sprawiedliwy” to opowieść o kobiecie, która w latach sześćdziesiątych, po dwóch dekadach przeżytych za granicą, wraca do Polski, by skonfrontować się ze swoją przeszłością i z czasem wojny, gdy jako mała żydowska dziewczynka zdana była na pomoc ludzi narażających dla niej własne życie.

Chce teraz przekonać rodzinę, która ją przechowywała, by przyjęła medal „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Wracają wspomnienia, złe i dobre, także te o wiejskim „prostaczku”, z którym jako dziecko się przyjaźniła. Recenzenci wytykali filmowi zbyt wiele wątków i słaby rysunek psychologiczny postaci, ale jest w „Spawiedliwym” kilka scen, które zostaną w pamięci na długo.

„7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”

reż. Kinga Lewińska

Wyd. Galapagos

Ten film wyprodukował Tadeusz Lampka, człowiek, który stworzył polskie imperium telenowel, a również producent kinowych komedii romantycznych takich jak „Nigdy w życiu” czy „Nie kłam, kochanie”.

„7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” zeszło z tej samej taśmy produkcyjnej. Ładne wnętrza, popularni aktorzy, trochę uśmiechu, lekka satyra na współczesność. I oczywiście wszystkie kolory miłości. Tym razem jednak bohaterami nie są walczące o uczucie kobiety, lecz – jak wskazuje tytuł – faceci. Różni: trzydziestolatek, który ma zostać ojcem, choć sam jeszcze nie zdążył wydorośleć, człowiek sukcesu, który ma przypieczętować życiową pozycję ślubem, ale rozgląda się za spódniczkami, kierowca autobusów walczący o odzyskanie żony...

Przez ekran przewija się cała armia przystojnych aktorów z Maciejem Zakościelnym, Mikołajem Roznerskim i Markiem Lichotą na czele, wzruszającą postać tworzy Zbigniew Zamachowski. A niby w tle, a naprawdę bardzo ważne, są oczywiście panie. Wśród nich Alicja Bachleda-Curuś, Dominika Kluźniak, Aleksandra Hamkało, Tamara Arciuch. Taka recepta na dwie beztroskie godziny przed ekranem wystarcza.

Film
Rekomendacje filmowe: Opowieści o miłości i odchodzeniu
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Film
Serial „Czarne stokrotki”: symbol bardziej tajemniczy niż swastyka
Film
Zaskakujący debiut. „To nie mój film” o kryzysie w związku
Film
Czy kino wstaje po pandemii? Co nowego w 2025 roku?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Film
Rekomendacje filmowe: Świetna debiutantka i dwóch mistrzów
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay