Reklama
Rozwiń

Miasta potrzebują liderów, muszą ich wychowywać

Gdy wydłuża się lista wyzwań dzisiejszych miast, potrzebują one wielu partnerów.

Publikacja: 11.04.2019 21:00

Struktury miast coraz bardziej się rozrastają. Odpowiedzialność za miasto bierze coraz więcej osób z

Struktury miast coraz bardziej się rozrastają. Odpowiedzialność za miasto bierze coraz więcej osób z różnych sektorów, mówili eksperci

Foto: materiały prasowe

Nad zadaniami lidera w mieście i nad pytaniem, ilu właściwie jest liderów w tak złożonych organizacjach, debatowali uczestnicy panelu „Liderzy miast wobec wyzwań przyszłości".

Gdy miasta urastają do coraz bardziej skomplikowanych struktur, odpowiedzialność za nie spada na coraz więcej osób, z różnych sektorów życia. – Mamy poczucie, że nie da się już w pojedynkę, a myślenie sektorowe jest trochę passe. Często musimy zaprosić do stołu wszystkich i zacząć rozmawiać o tym, jak zmierzymy się z wyspami ciepła, starością, migrantami – mówił Przemysław Radwan-Röhrenschef, wiceprezes Fundacji Szkoły Liderów.

Zdaniem Pawła Rabieja, wiceprezydenta Warszawy, zarządzanie tak dużym miastem jest jak zarządzanie orkiestrą symfoniczną: miasto jako organizacja może wiele osiągnąć, ale nie bez ścisłej partycypacji pozostałych uczestników. Warszawa ma skalę działania metropolii, co przynosi z jednej strony grę w lidze europejskich stolic, ale też – ogromne zobowiązania finansowe. Największym problemem z punktu widzenia stolicy jest jednak utrzymanie samorządności. – Doświadczamy ciągle, że rząd przerzuca coraz więcej kosztów na samorządowców – mówił Rabiej.

Przy współpracy z biznesem i organizacjami pozarządowymi miasta mogą skuteczniej rozwiązywać takie problemy jak zanieczyszczenie powietrza, depopulacja, a więc migracja młodych ludzi do większych miast, odpowiadanie na potrzeby mieszkańców czy zwiększenie partycypacji mieszkańców w lokalnym życiu społecznym i politycznym.

– Zadajmy sobie pytanie, skąd biorą się liderzy i gdzie mają szanse stawać się liderami w samorządach, radnymi, burmistrzami – mówił Emilian Bera, burmistrz Jawora. Jego zdaniem sytuacja Polski powiatowej wygląda mniej optymistycznie niż w stolicy. – W Warszawie jest wiele think tanków politycznych, ale poza wielkimi miastami jest próżnia, nie ma miejsca, gdzie adepci mogą zdobywać kwalifikacje – mówił Bera.

Partnerzy miast wnoszą we współpracy pomoc np. w zarządzaniu zmianą. – Veolia współpracuje z miastami w zakresie gospodarki wodą, odpadami i energią. To trzy obszary, które przejdą rewolucję w ciągu najbliższych 15–20 lat. Nasza współpraca z miastami skupia się właśnie na tych obszarach. O smogu mówi się przecież od kilku lat, ale temat jest wciąż aktualny, czyli problem pozostaje nierozwiązany. Veolia finansuje czujniki mierzące jakość powietrza w miastach – wszystko to po to, aby podnosić świadomość mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza i niskiej emisji – mówił Marcin Orłowski, prezes Veolia Term.

Paneliści próbowali też odpowiedzieć na pytanie, jakie są obowiązki włodarzy zarządzających miastami. – Przyjąłem taką zasadę, że trzeba realizować postulaty mieszkańców, to, o czym mówią w interpelacjach, organizować spotkania – mówił Maciej Borysewicz, radny miejski w Łomży. Zgodził się z nim Paweł Rabiej. – Dotrzymywanie zobowiązań – to na tym polu jesteśmy oceniani przez wyborców – wskazał.

Materiał partnera
Amerykanie budują kadry jądrowe w Polsce – to szansa dla naszej gospodarki
Materiał partnera
Zdrowie to najlepsza inwestycja
Materiał partnera
Energetyka jądrowa w centrum uwagi
Europejski Kongres Gospodarczy
Wartości, które należy promować w biznesie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Europejski Kongres Gospodarczy
Czy proste podatki są możliwe
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku