Partner relacji: MSD
Polska, podobnie jak inne kraje europejskie, stoi przed wyzwaniem niżu demograficznego. Choroby nowotworowe stały się poważnym problemem związanym ze starzeniem się społeczeństwa. Jak zapewnić skuteczną opiekę zdrowotną odpowiadającą na rosnące potrzeby społeczeństwa?
Justin Gandy: Jesteśmy w interesującym dla Polski momencie i nie możemy zaprzeczyć, że w związku ze starzejącym się społeczeństwem wiążą się pewne zagrożenia. Rozmawialiśmy o tym ważnym problemie na Europejskim Kongresie Gospodarczym także w kontekście inwestycji. Najlepszą inwestycją, jaką można poczynić, jest inwestycja w ludzi i w ich zdrowie, ponieważ właśnie to pozwala na rozwój społeczeństwa. Jak Pan wspomniał, starzenie się społeczeństwa wiąże się również ze wzrostem zachorowań na niektóre choroby, zwłaszcza nowotworowe. Z uwagą przyglądamy się, na jakie obszary należy położyć szczególny nacisk. Skupiamy się przede wszystkim na badaniach przesiewowych, wykrywaniu i zapobieganiu chorobom. Jeśli uda się wykryć choroby wcześniej, jeśli można je leczyć wcześniej, a obecnie coraz częściej stosujemy leczenie we wcześniejszych stadiach, istnieje większa szansa na wyleczenie.
Jakie są najpilniejsze potrzeby związane z zapewnieniem polskim pacjentom dostępu do innowacyjnych metod leczenia i nowych technologii medycznych?
JG: W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczący wzrost inwestycji, który powinien być kontynuowany. Musimy upewnić się, że system opieki zdrowotnej jest odpowiednio ukierunkowany i traktowany priorytetowo, aby mieć pewność, że są w nim prowadzone inwestycje o charakterze długofalowym – ponieważ największy efekt będzie można zobaczyć tylko wtedy, gdy zostaną poczynione inwestycje we wczesne badania przesiewowe, wykrywanie choroby u pacjentów na wczesnym etapie.