Partnerem relacji jest Enel X Polska Sp. z o.o.
Tym kluczowym kwestiom poświęcono jedną z debat na EEC Trends pt. „Energia, transformacja, bezpieczeństwo”. – Należy jak najszybciej przygotować nową strategię energetyczną Polski. Dotychczasowa musi odejść do lamusa. Musimy wszystkim zapewnić bezpieczny dostęp do energii i samowystarczalność energetyczną. Ważny aspekt to cyberbezpieczeństwo i należy je traktować na równi z bezpieczeństwem fizycznym – mówił Maciej Bando, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
-–Zmiana polityki energetycznej musi iść w parze z krajowym planem na rzecz energii i klimatu, ale też z przeglądem krajowego programu jądrowego dotyczącym małych reaktorów jądrowych. Kolejnym ogromnym wyzwaniem, z którym mierzy się cały świat, w szczególności Europa, jest maksymalna elektryfikacja różnych obszarów, w tym ciepłownictwa, co generuje dodatkowy popyt na energię, której może zabraknąć – dodał Maciej Bando.
Zdaniem Rafała Gawina, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), transformację energetyczną utożsamia się potocznie z budową źródeł OZE, a to tylko fragment obrazu. – Istotny element to dostosowanie sektora sieciowego. Transformacja to szerokie pojęcie, a więc nie tylko źródła, ale także dostosowanie infrastruktury. To już kwestia bezpieczeństwa, a jego wymiar może przyjąć inną rolę, bo rozproszenie i zbliżenie generacji z odbiorem ma znaczenie w sytuacjach ekstremalnych, jak ma to miejsce aktualnie w Ukrainie. Bezpieczeństwo trzeba budować od dołu i wykorzystać potencjał lokalny. Kwestia cyberbezpieczeństwa ma bardzo istotne znaczenie. To też widać w Ukrainie – tłumaczył szef URE.
W ocenie Sebastiana Jabłońskiego, prezesa Grupy Kapitałowej Respect Energy, jeśli transformacja jest prowadzona na podstawie OZE, to trzeba będzie kierować się w stronę popytu. – Tymczasem nie ma działań zmieniających zachowania konsumentów i biznesu.