Na naszym rynku dostępnych jest już ponad pół tysiąca funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez duże międzynarodowe firmy, takie jak np.: BlackRock, Franklin Templeton, Fidelity Worldwide Investment czy Schroders. Pozwalają one lokować kapitał w akcje i papiery dłużne z najdalszych zakątków świata. Można je kupić u doradców finansowych, w bankach i domach maklerskich. Oferują je m.in.: Open Finance, DI Xelion, Expander Advisors, Investment Fund Management, F-Trust; banki takie jak m.in.: Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank, BNP Paribas, BRE Bank (w ramach bankowości prywatnej).
Fundusze zagraniczne dostępne są również poprzez produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Zaletą tych ofert jest niska minimalna wpłata umożliwiająca zakup funduszu; na ogół jest to co najmniej 200 zł. Natomiast bezpośrednia inwestycja w fundusz z oferty dystrybutorów wymaga wyłożenia zwykle nie mniej niż 5 tys. zł.
Ale to drugie rozwiązanie jest tańsze. Większość dystrybutorów pobiera przy sprzedaży funduszy zagranicznych 5-proc. prowizję. W Alior Banku maksymalna opłata manipulacyjna wynosi 3,5 proc. Natomiast w przypadku funduszy oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczenie kosztów związanych z inwestycją jest bardziej skomplikowane.
Zapoznaj się z opłatami
Ubezpieczyciele proponują polisy na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK), do których wpłacane są składki klientów. Wśród oferowanych funduszy znajdują się też zagraniczne; ich wybór jest bardzo duży (pieniądze między funduszami oferowanymi przez dane towarzystwo można przenosić bez odprowadzania 19-proc. podatku od zysków kapitałowych). Aby zainwestować w fundusz, trzeba przystąpić do programu trwającego na ogół co najmniej kilka lat. Towarzystwa pobierają opłaty administracyjne, za zarządzanie, a także za wycofanie środków przed terminem ustalonym w umowie.
Zanim podejmiemy decyzję o zainwestowaniu w polisę z funduszem kapitałowym, powinniśmy dokładnie się zapoznać z opłatami. W przyszłym roku pomoże nam w tym karta produktu, którą udostępnią towarzystwa. Znajdziemy w niej opis wszystkich kosztów, podany w sposób zrozumiały dla przeciętnego klienta.