Viktor Orbán przeciw poparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy

Premier Węgier Viktor Orbán nie zgodził się na przyjęcie stanowiska Unii Europejskiej wyrażającego „niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy”.

Publikacja: 20.03.2025 15:12

Viktor Orbán

Viktor Orbán

Foto: John Thys/Pool via REUTERS

arb

Na trwającym w Brukseli szczycie UE tylko Węgry nie poparły przyjęcia stanowiska ws. „niezachwianego poparcia dla integralności terytorialnej Ukrainy”.

Siergiej Szojgu mówił, że konstytucja Ukrainy stoi na drodze do pokoju. Również chodziło o integralność terytorialną

Wcześniej rosyjskie media podawały, że były minister obrony Rosji, a obecnie sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu mówił, że przeszkodą stojącą na drodze Ukrainie, jeśli chodzi o rozmowy pokojowe, jest m.in. konstytucja Ukrainy, która zakazuje dokonywania zmian terytorialnych (podobny zapis znajduje się w konstytucji Federacji Rosyjskiej).

Czytaj więcej

USA czy Europa? W sprawie pomocy dla Ukrainy Polska będzie musiała wybrać

Rosja kontroluje obecnie ok. 20 proc. terytorium Ukrainy, dokonała też nielegalnych aneksji Krymu (w 2014 roku) oraz obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego (w 2022 roku). Wołodymyr Zełenski mówił 19 marca, że czerwoną linią jest dla Ukrainy uznanie jakichkolwiek zajętych przez Rosję ziem za rosyjskie. Amerykanie w rozmowach z Ukraińcami w Dżuddzie mieli już jednak rozmawiać z Ukraińcami o koncesjach terytorialnych na rzecz Rosji, na które byliby gotowi w ramach negocjacji pokojowych. 

Rosja w kontekście rozmów pokojowych zawsze podkreśla, że muszą one brać pod uwagę nowe realia. Rosja traktuje anektowane obwody Ukrainy jako część swojego terytorium – na dodatek odnosząc to do obwodów w administracyjnych granicach (co oznacza, że jako swoje terytorium uważają też te części anektowanych w 2022 roku obwodów, które są pod kontrolą Ukrainy).

Viktor Orbán za jak najszybszym pokojem na Ukrainie

Orbán w przeszłości wielokrotnie opowiadał się za jak najszybszym zakończeniem walk na Ukrainie, przekonywał też, że sankcje unijne nałożone na Rosję szkodzą bardziej gospodarce Unii Europejskiej, niż Rosji. Węgry nie udzieliły też pomocy wojskowej Ukrainie, choć przekazywały jej pomoc humanitarną.

Dyplomacja
Reza Nasri: Oczekiwanie Ameryki, że Iran się rozbroi, jest nierealne i głupie
Dyplomacja
Co wiadomo o negocjacjach Iran-USA w Omanie? „Izrael chciałby, żeby się nie udały”
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Prędzej czy później USA stracą cierpliwość. Uznają to, o czym większość z nas już wie
Dyplomacja
Chiny przestrzegły Ukrainę przed „nieodpowiedzialnymi uwagami”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dyplomacja
„WSJ”: Rosja i USA dokonały w Abu Zabi wymiany więźniów. Ksenia Karelina uwolniona