Aktualizacja: 21.11.2024 13:02 Publikacja: 24.11.2022 15:00
Jak zmieniło się postrzeganie CSR przez świat? Na co firmy, klienci, inwestorzy zwracają dziś szczególną uwagę?
Marzena Strzelczak: Obecnie dominuje patrzenie na CSR przez pryzmat ESG, a więc rozumienia zrównoważonego rozwoju z perspektywy inwestorów, wskaźników, raportowania. Główny nurt dyskusji dotyczy przede wszystkim wprowadzonej dyrektywy CSRD, która zobliguje ok. 3500 firm w Polsce (w całej UE nawet 50 tys.) do dość szczegółowego raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Obecnie takim obowiązkom podlega w naszym kraju zaledwie kilkaset przedsiębiorstw. To pokazuje skalę wyzwań stojących przed biznesem, a także wszystkimi, którzy od lat zabiegali o kompleksowe i strategiczne podejście do odpowiedzialności biznesu, monitorowanie wybranych wskaźników, przede wszystkim gromadzenie, selekcję i analizę istotnych informacji. Zresztą nie bez przyczyny GRI, której standardy raportowania są najczęściej stosowane, tak bardzo ostatnio podkreśla potrzebę dokładnej analizy tego, w jaki sposób dana organizacja oddziałuje na szeroko pojęte otoczenie – naturalne, społeczne, ekonomiczne – oraz w jaki sposób sama podlega ich wpływom. Ostatnio przyjęto także zestaw Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które będą uzupełnieniem dyrektywy CSRD. To bardzo ważny krok w zakresie konsolidacji wysiłków mających na celu upowszechnienie raportowania oraz podnoszenie jakości ujawnień. Dostosowanie się i wywiązywanie z tych obowiązków z pewnością będzie wyzwaniem dla wielu organizacji. Innego rodzaju wyzwaniem, w skali europejskiej i globalnej, są kwestie związane ze sprawiedliwą transformacją, zwłaszcza realizacją Europejskiego Zielonego Ładu. Problemy społeczne uległy znacznemu pogłębieniu w wyniku takich czynników, jak zmiany klimatu, pandemia Covid-19 i konflikty zbrojne. W zastraszającym tempie rosną nierówności i napięcia społeczne. Biznes musi odpowiedzieć na te wyzwania.
Współczesny przemysł staje przed coraz większymi wyzwaniami związanymi z optymalizacją kosztów energii czy dążeniem do zrównoważonego rozwoju, czego bodźcem może być nowy obowiązek nałożony na przedsiębiorców – raportowania ESG. Instalacje fotowoltaiczne są już bardzo popularnym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie wydatków na energię elektryczną i redukcję emisji CO2, ale sama produkcja czystej energii z własnego źródła często nie jest wystarczająca. W niektórych przypadkach maksymalne wykorzystanie potencjału energetycznego może być możliwe jedynie przy użyciu dodatkowej instalacji – magazynu energii.
Coraz mocniej odczuwalne zmiany środowiska, rosnące ceny pracy i energii oraz presja świadomości ekologicznej wśród konsumentów to faktory, które odczuwają już praktycznie wszyscy przedsiębiorcy.
34. Bieg Niepodległości: sportowe święto i lekcja patriotyzmu.
Prezydent Miasta Kołobrzeg ma zaszczyt przedstawić państwu ofertę inwestycyjną w najpiękniejszym polskim uzdrowisku.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W ostatnich latach polski rynek self storage przeżywa dynamiczny rozwój. To rozwiązanie, które jeszcze kilka lat temu było kojarzone głównie z rynkami zachodnimi, dziś zdobywa coraz większą popularność także w Polsce.
Pogarszająca się kondycja rosyjskiej floty komercyjnej zmusiła władze do poszukiwania nowych rozwiązań. Chcą przekonać kraje, które nie nałożyły na Rosję sankcji, aby im pomogły. Jak na razie bez sukcesów.
Jest czwartek, 21 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek podsumowuje najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.
Przez pierwsze 3–4 lata działaliśmy właściwie na granicy zera. Dzisiaj spółka jest rentowna, zyski wahają się od 500 tysięcy do półtora miliona złotych rocznie – mówi Joanna Trepka, twórczyni marki L37, produkującej buty i torebki.
Jest środa, 20 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Popularna w Polsce sieć sklepów sprzedająca elementy wyposażenia wnętrz ma problemy. Sąd w Warszawie otworzył postępowanie sanacyjne firmy DUKA – dowiedział się serwis dlahandlu.pl.
Jest wtorek, 19 listopada, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas