Aktualizacja: 23.02.2025 10:12 Publikacja: 24.11.2022 15:00
Jak zmieniło się postrzeganie CSR przez świat? Na co firmy, klienci, inwestorzy zwracają dziś szczególną uwagę?
Marzena Strzelczak: Obecnie dominuje patrzenie na CSR przez pryzmat ESG, a więc rozumienia zrównoważonego rozwoju z perspektywy inwestorów, wskaźników, raportowania. Główny nurt dyskusji dotyczy przede wszystkim wprowadzonej dyrektywy CSRD, która zobliguje ok. 3500 firm w Polsce (w całej UE nawet 50 tys.) do dość szczegółowego raportowania kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Obecnie takim obowiązkom podlega w naszym kraju zaledwie kilkaset przedsiębiorstw. To pokazuje skalę wyzwań stojących przed biznesem, a także wszystkimi, którzy od lat zabiegali o kompleksowe i strategiczne podejście do odpowiedzialności biznesu, monitorowanie wybranych wskaźników, przede wszystkim gromadzenie, selekcję i analizę istotnych informacji. Zresztą nie bez przyczyny GRI, której standardy raportowania są najczęściej stosowane, tak bardzo ostatnio podkreśla potrzebę dokładnej analizy tego, w jaki sposób dana organizacja oddziałuje na szeroko pojęte otoczenie – naturalne, społeczne, ekonomiczne – oraz w jaki sposób sama podlega ich wpływom. Ostatnio przyjęto także zestaw Europejskich Standardów Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), które będą uzupełnieniem dyrektywy CSRD. To bardzo ważny krok w zakresie konsolidacji wysiłków mających na celu upowszechnienie raportowania oraz podnoszenie jakości ujawnień. Dostosowanie się i wywiązywanie z tych obowiązków z pewnością będzie wyzwaniem dla wielu organizacji. Innego rodzaju wyzwaniem, w skali europejskiej i globalnej, są kwestie związane ze sprawiedliwą transformacją, zwłaszcza realizacją Europejskiego Zielonego Ładu. Problemy społeczne uległy znacznemu pogłębieniu w wyniku takich czynników, jak zmiany klimatu, pandemia Covid-19 i konflikty zbrojne. W zastraszającym tempie rosną nierówności i napięcia społeczne. Biznes musi odpowiedzieć na te wyzwania.
Inicjatywy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu obejmują wiele możliwości działań środowiskowych, społecznych i etycznych. W Nokii zależy nam, aby proponowane przedsięwzięcia były wspierane przez pracowników, dlatego aktywnie słuchamy ich głosu i doceniamy ich zaangażowanie. Wierzymy, że ich udział w tych inicjatywach nie tylko wzbogaca naszą działalność, ale również tworzy silniejszą więź z organizacją.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Szlachetna Paczka, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja Świętego Mikołaja, czy Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi – to tylko kilka z setek organizacji, które korzystają ze wsparcia swojej działalności dzięki Allegro Charytatywni.
Odpowiedzialność jest jedną z głównych wartości Grupy Żabka. To sprawia, że organizacja dąży to tego, by mieć realny wpływ na tematy społecznie ważne, uczestniczyć w działaniach poprawiających jakość życia lokalnych środowisk, angażować się w inicjatywy pomocowe i wspierać instytucje charytatywne. Filarami społecznej odpowiedzialności Grupy są: Dobrostan, Sąsiedztwo i Równe Szanse, w ramach których realizowane są cztery programy społeczne. W podejmowane działania firma aktywnie włącza swoich pracowników, współpracowników i franczyzobiorców, m.in. stwarzając im przestrzeń do niesienia pomocy w ramach wolontariatu pracowniczego.
Chcesz odzyskać należności z nieopłaconych kar za jazdę bez ważnego biletu i za zaległe czynsze? Pobierać oraz dodawać dużo informacji o dłużnikach i potrzebujesz automatyzacji procesu? A może potrzebujesz sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnych dostawców swojej gminy? Współpraca z BIG InfoMonitor to sprawdzone źródło informacji o dłużnikach i dostęp do narzędzi wspierających zarządzanie należnościami samorządowymi. Osiem z dziesięciu największych miast w Polsce wybrało już dopasowane do swoich potrzeb rozwiązania.
Xtreme Fitness Gyms zbliża się do historycznego wydarzenia – otwarcia 100. klubu w Polsce, będącego kulminacją rekordowego wzrostu w 2024 roku. Sieć, która na początku roku liczyła niecałe 60 lokalizacji, zakończy go z imponującym 70-procentowym wzrostem liczby klubów, napędzanym intensywną ekspansją franczyzową. Grudniowa inauguracja setnego klubu potwierdza, że firma obrała kurs na dalszy, dynamiczny rozwój.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Czy prezydent Trump rozmontowuje swój system antykorupcyjny? Jaki wpływ ma zawieszenie przepisów antykorupcyjnych i likwidacja USAID? Jak wygląda sytuacja z korupcją w Polsce i Ukrainie? Na ten temat rozmawialiśmy w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Aleksandry Ptak-Iglewskiej był dr Grzegorz Makowski, adiunkt w kolegium społeczno-ekonomicznym SGH.
Regulację prawną cyberbezpieczeństwa trzeba stworzyć rozsądnie, napisać nową ustawę, a nie dokonywać łatania legislacyjnych dziur kolejnych wersji nowelizacji – mówi prof. Tomasz Siemiątkowski, adwokat.
Negocjacje celne między UE a USA nabierają tempa, polski przemysł AGD traci pozycję lidera na rzecz Chin, a wydatki na obronność w Polsce wzrosną do 5% PKB w 2026 roku. Jakie konsekwencje przyniosą te zmiany dla gospodarki?
Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest formą realizacji inwestycji publicznych opartej na podziale zadań i ryzyk pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym.
Staramy się podpowiadać, jak marnować mniej żywności, co można zrobić z produktami, które wydają się bliskie terminu ważności, oraz dzielimy się przepisami na wykorzystanie resztek - mówi Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa Too Good To Go na Polskę i Czechy.
Unia Europejska rozważa gigantyczny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 miliardów euro. Eksperci przewidują, że zakończenie wojny może wywołać odpływ ukraińskich pracowników z Polski, co wpłynie na rynek pracy. Chiny ograniczają eksport technologii do produkcji baterii, a Francja okazuje się głównym importerem rosyjskiego LNG w Europie.
Lubuskie urzędy, jednostki gminne i powiatowe, a także przedsiębiorcy i instytucje otoczenia biznesu mogą ubiegać się o środki na reorganizację zasad zatrudnienia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas