Sąd: Paweł Rabiej ma przeprosić Barbarę Nowak i jej męża

Były wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej ma przeprosić byłą małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak oraz jej męża Ryszarda Nowaka, dyrektora jednego z krakowskich liceów. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego ws. postu Rabieja, w którym zarzucał Nowakom bigoterię, homofobię i antysemityzm.

Publikacja: 26.06.2024 20:24

Barbara Nowak, Paweł Rabiej

Barbara Nowak, Paweł Rabiej

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

dgk

Jak przypomina Radio Maryja, w marcu 2019 r. Paweł Rabiej, sprawujący jeszcze wówczas funkcję wiceprezydenta Warszawy, napisał na Twitterze (obecnie X), że Barbara Nowak jest „bigotką, homofobką i antysemitką, podobnie jak jej mąż”. Dodatkowo Ryszarda Nowaka nazwał „ekspertem @men”, przy czym skrót „@men” nie prowadził do profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej, lecz do profilu prezentującego homoseksualną pornografię. Post Rabieja  skomentowało 458 osób, 49 podało go dalej, a 353 – polubiło.

Barbara i Ryszard Nowakowie wytoczyli Rabiejowi proces.  W 2022 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że były wiceprezydent naruszył ich dobra osobiste.  Nakazał politykowi zamieszczenie przeprosin na Twitterze oraz zwrot kosztów postępowania. Oddalił natomiast żądanie wpłaty  30 tys. zł na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach