Zakaz nałożony na dziennikarza śledczego Piotra Krysiaka w postępowaniu karnym o zniesławienie (art. 212 kodeksu karnego) obowiązywał od listopada 2023 r. Z prywatnym aktem oskarżenia Omenaa Mensah wystąpiła w czerwcu. Uważa, że Krysiak rozpowszechniał o niej nieprawdziwe historie na temat jej życia prywatnego i zawodowego.
Oprócz prywatnego aktu oskarżenia, w lipcu 2023 r. prezenterka wniosła także pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych. Zażądała w nim zaniechania rozpowszechniania oraz usunięcia skutków bezprawnego naruszenia dóbr osobistych, przeprosin i miliona złotych na cel charytatywny. Sąd cywilny zabezpieczył to żądanie zakazem rozpowszechniania książki "Dziewczyny z Dubaju 2” oraz jej fragmentów dotyczących Omeny Mensah. Nałożył też karę 5 tysięcy złotych za każdy przypadek jego naruszenia. Według pełnomocnika prezenterki, zabezpieczenie obowiązuje i jest w pełni wykonalne.
Czytaj więcej
To, że książka nie wskazuje nazwiska negatywnie przedstawionej osoby, nie wyłącza zakazu druku. Wolność słowa w kwestiach obyczajowych jest ograniczona.
Zniesławienie Omeny Mensah - nieoczekiwany zwrot w sprawie
W listopadzie 2023 także sąd karny wydał postanowienie zabezpieczające. Nakazał dziennikarzowi „powstrzymanie się od wypowiedzi, komentowania, udostępniania, rozpowszechniania informacji odwołujących się w sposób bezpośredni lub pośredni do osoby Ammy Omeny Mensah w kontekście książki "Dziewczyny z Dubaju 2"”.
W poniedziałek decyzję sądu karnego I instancji zmienił sąd odwoławczy.