Czym szczepionka AstraZeneca różni się od szczepionki koncernu Pfizer?

30 grudnia Wielka Brytania została pierwszym krajem świata, w którym zatwierdzono do użycia szczepionkę oksfordzką, opracowaną przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Czym różni się ona od szczepionki Pfizera/BioNTech dopuszczonej do użycia m.in. w USA i UE oraz szczepionki koncernu Moderna dopuszczonej do użycia USA (wkrótce podobną decyzję ma podjąć UE)?

Aktualizacja: 30.12.2020 12:24 Publikacja: 30.12.2020 12:02

Czym szczepionka AstraZeneca różni się od szczepionki koncernu Pfizer?

Foto: AFP

arb

Trzecia faza testów klinicznych szczepionki AstraZeneca wykazała, że ma ona ok. 70-procentową skuteczność - niższą od skuteczności szczepionki Pfizera/BioNTech (95 proc.) czy szczepionki Moderny (94,1 proc.).

W czasie testów klinicznych szczepionki AstraZeneca w wyniku błędu pewnej grupie uczestników podano najpierw pół dawki szczepionki, a potem całą dawkę - w tej grupie skuteczność szczepionki wyniosła 90 proc. Była to jednak grupa mniej liczna niż ta, która otrzymała dwie pełne dawki szczepionki - w tej grupie skuteczność wyniosła 62 proc.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Duża zmiana w prywatnych gabinetach lekarskich. Od dziś recepty także na bezpłatne leki
Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie