Medytacja – naturalna metoda walki z nadciśnieniem

U pacjentów, u których problem z nadciśnieniem dopiero się zaczyna, medytacja może oznaczać uniknięcie farmakoterapii – mówi dr hab. n. med. Teresa Nieszporek, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, hipertensjologii.

Publikacja: 21.07.2020 15:49

Medytacja – naturalna metoda walki z nadciśnieniem

Foto: Adobe stock

Regularna medytacja obniża ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych- wynika z badań  American Heart Association. Dlaczego tak się dzieje?

Regularne wprowadzanie umysłu w stan głębokiego skupienia, często połączone z ćwiczeniami oddechowymi, zmniejsza aktywność układu współczulnego, a tym samym napięcie, spowalnia akcję serca, co między innymi prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego. Obniża również poziom kortyzolu oraz zapalnych cytokin co również ma korzystne działanie dla organizmu. To wszystko sprawia, że ta forma niefarmakologicznego działania w regulowaniu ciśnienia jest zalecana przez niektóre towarzystwa ciśnienia tętniczego, w tym Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego i Amerykańskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. W Polsce jak na razie medytacja nie znajduje się w zaleceniach Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne