Ponad 20 tys. w ciągu doby. Rekordowo dużo nowych zakażeń we Francji

Po raz pierwszy od początku epidemii we Francji w ciągu doby odnotowano ponad 20 tysięcy nowych przypadków koronawirusa.

Aktualizacja: 09.10.2020 20:32 Publikacja: 09.10.2020 20:14

Ponad 20 tys. w ciągu doby. Rekordowo dużo nowych zakażeń we Francji

Foto: AFP

zew

Francuskie służby medyczne poinformowały w piątek, że testy wykazały obecność SARS-CoV-2 u kolejnych 20 330 osób. W czwartek i środę liczba nowych zakażeń nad Sekwaną przekraczała 18 tysięcy.

W sumie koronawirusa wykryto we Francji u 691 977 osób.

Liczba osób zakażonych, które zmarły, wzrosła w ciągu doby o 109 i wynosi 32 630. To najwyższy dzienny śmiertelny bilans epidemii we Francji w ciągu ostatniego tygodnia.

Liczba osób hospitalizowanych wzrosła od czwartku o 240 i wynosi 7 864. 1 448 pacjentów wymaga intensywnej terapii.

W piątek rekordowo wysokie przyrosty liczby nowych przypadków koronawirusa odnotowano także m.in. w Polsce, Rosji i Czechach.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Diagnostyka i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku