Niespełna 20 proc. dziewcząt i chłopców w wieku 12–13 lat skorzystało w ubiegłym roku z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. To w sumie 155 tys. osób – podaje Ministerstwo Zdrowia. W tym tygodniu trwa Europejski Tydzień Świadomości Raka Szyjki Macicy, którego główną przyczyną jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.
Każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u prawie 3 tys. kobiet w Polsce. Około 1700 rocznie umiera z powodu tego nowotworu.
Czytaj więcej
Choć zaszczepienie się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, ale także na nowotwory głowy i szyi, chętnych na szczepienia jest niewielu.
Wirus HPV jest jedną z najczęstszych infekcji przenoszonych głównie, choć nie tylko, drogą płciową. Prawdopodobnie większość aktywnych seksualnie osób zetknie się z nim przynajmniej raz w życiu. Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, wynosi na całym świecie 660 mln.
Choć do zakażenia dochodzi najczęściej podczas stosunku seksualnego – pochwowego, analnego lub oralnego – to wirus może dostać się do organizmu także poprzez kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej. A podczas porodu wirus przechodzi z matki na dziecko. Do zakażenia może dojść także u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy nawet w saunie.