Dr hab. Radosław Mądry: Jest mniej raków szyjki macicy, ale są bardziej zaawansowane

Pracownicy ochrony zdrowia powinni przy każdym kontakcie z pacjentami namawiać do szczepień i wyjaśniać ich pozytywne działanie dla dzieci, wnuków, siostrzeńców – mówi dr hab. Radosław Mądry, ginekolog onkolog.

Publikacja: 01.08.2023 03:00

Dr hab. Radosław Mądry: Jest mniej raków szyjki macicy, ale są bardziej zaawansowane

Foto: Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program szczepień profilaktycznych przeciw rakowi szyjki macicy (HPV) dla nastolatków. Jaką popularnością cieszą się takie programy?

Szczepienia mają wielu wrogów, choć przyniosły medycynie wiele spektakularnych sukcesów. Zapominamy, że z wieloma chorobami, takimi jak np. koklusz, poradziliśmy sobie właśnie dzięki nim. Rozpoczęcie populacyjnej akcji szczepiennej przeciw HPV to domknięcie obietnic ministerstwa jeszcze z 2019 roku. Te szczepionki to gigantyczny sukces medycyny. W naszym regionie świata rak szyjki macicy nie jest głównym nowotworem ginekologicznym, ale dzięki szczepieniom może się stać rzadki. Kiedyś będziemy o nim opowiadać studentom tak, jak o dawno pokonanych chorobach, takich jak kiła wrodzona, które zdarzają się już sporadycznie. Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, które wprowadzają taki program szczepień, nawet w Meksyku sczepi się przeciw HPV od lat. Dlatego myślę, że pracownicy ochrony zdrowia powinni przy każdym kontakcie z pacjentami namawiać do szczepień i wyjaśniać ich pozytywne działanie dla dzieci, wnuków, siostrzeńców – dla całego młodego pokolenia.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne