Szczepienia przeciw HPV chronią przed rakiem

Wirus HPV może powodować nowotwory złośliwe wielu narządów: szyjki macicy, okolic anogenitalnych, czy okolicy głowy i szyi. Szczepienia przeciw HPV mogą im zapobiec – mówi prof. dr hab. Wojciech Golusiński, onkolog.

Publikacja: 07.07.2023 03:00

Nowotwory głowy i szyi coraz częściej dotyczą młodych dorosłych tj. osoby mające najwyżej 45 lat

Nowotwory głowy i szyi coraz częściej dotyczą młodych dorosłych tj. osoby mające najwyżej 45 lat

Foto: AdobeStock

Panie profesorze, czym są nowotwory głowy i szyi? Czy stanowią one dzisiaj wyzwanie dla polskiej onkologii?

Nowotwory głowy i szyi to wszystkie nowotwory zlokalizowane powyżej obojczyka, z wyłączeniem mózgowia oraz gałki ocznej. Należą więc do nich guzy jamy ustnej, gardła, krtani, ślinianek, szyi, ucha, jamy nosowej, zatok przynosowych i podstawy czaszki. Według wszystkich statystyk międzynarodowych nowotwory głowy i szyi są umiejscowione na szóstym miejscu pod względem częstości zachorowań i zgonów. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę raki skóry w obrębie głowy i szyi oraz raka tarczycy, która jest integralną częścią tej okolicy chirurgicznej, nowotwory te są już na czwartym miejscu. Tak więc stanowią realne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek i Polaków. W ciągu ostatnich dwóch, trzech dekad zmieniło się bardzo wiele. Po pierwsze, liczba nowych przypadków zachorowań na nowotwory głowy i szyi w tych latach wzrosła o około 20 proc. Po drugie, chorują ludzie coraz młodsi i coraz częściej nowotwory te dotyczą także kobiet – to są międzynarodowe trendy epidemiologiczne. Podkreślenia wymaga fakt, że nowotwory głowy i szyi są zlokalizowane w jednej z najważniejszych okolic ciała, obszarze doskonale unaczynionym i unerwionym. To właśnie tutaj znajduje się pięć narządów zmysłów. Dlatego wszelkie działania związane z procesem leczenia grożą określonymi konsekwencjami, które mogą znacznie obniżyć jakość życia. Im wyższy stopień zaawansowania choroby nowotworowej, tym leczenie jest trudniejsze i bardziej okaleczające.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka