Koronawirus: Jak przeziębienie może wygrać z COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow twierdzą, że rinowirusy, będące najpowszechniejszym wirusowym czynnikiem zakaźnym u ludzi, odpowiedzialnym za 30–50 proc. przypadków przeziębień, mogą mieć przewagę nad koronawirusem Sars-CoV-2.

Aktualizacja: 23.03.2021 13:28 Publikacja: 23.03.2021 13:15

Koronawirus: Jak przeziębienie może wygrać z COVID-19

Foto: AdobeStock

adm

Zespół naukowców z Centre for Virus Research w Glasgow wykorzystał w swoich badaniach replikę ludzkich dróg oddechowych. Zainfekowano ją wirusem Sars-CoV-2 i rinowirusem, aby sprawdzić, jak wzajemnie na siebie działają.

"Gdy rinowirus i koronawirus Sars-CoV-2 zostaną uwolnione w tym samym czasie, sukces odniesie ten pierwszy. Gdy rinowirus zostanie poddany pod kontakt z organizmem 24 godziny wcześniej, Sars-CoV-2 nie ma szans. Rinowirusy wypierają bowiem Sars-CoV-2 nawet wtedy, gdy ten jest wypuszczony dobę wcześniej" - twierdzą badacze. - Sars-CoV-2 jest silnie hamowany przez rinowirusy - powiedział dr Pablo Murcia w rozmowie z BBC News. - To absolutnie ekscytujące. Szeroko rozpowszechnione rinowirusy mogą powstrzymać nowe infekcje Sars-CoV-2 - dodał.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Leki i terapie
Liczba aptek w Polsce spada. Sprawie przyjrzy się NIK
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Leki i terapie
Jakie skutki uboczne powoduje Ozempic?
Leki i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Leki i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Leki i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność