Aktualizacja: 21.05.2021 06:22 Publikacja: 20.05.2021 20:10
Blisko 70 proc. Polaków dobrze ocenia sposób organizacji programu szczepień.
Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
Szykowane są nowe inicjatywy w ramach ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko Covid-19. Bez nich trudne może okazać się zrealizowanie celu, jakim jest osiągnięcie odporności populacyjnej, oraz możliwe są kolejne fale epidemii. Nie dziwi więc przekonanie, że potrzebny jest kolejny wysiłek. „We wtorek przedstawimy kolejne rozwiązania przygotowane w ramach promocji szczepień" – stwierdził w czwartek w mediach społecznościowych szef KPRM i koordynator programu minister Michał Dworczyk.
W piątek odbędzie się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, w trakcie którego zostaną przedstawione nowe pomysły. Bo tak jak przy wielu innych poprzednich fazach programu szczepień, tak i teraz konieczna będzie współpraca z samorządami. Jak już pisała „Rzeczpospolita" w tym tygodniu, samorządowcy deklarują wsparcie. A niektórzy z nich – jak prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej – wychodzą z własnymi inicjatywami dotyczącymi np. obowiązkowych szczepień. Jeszcze inni – jak prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak – deklarują, że nie będą przyjmować osobiście ludzi, którzy nie będą zaszczepieni. Nowe akcje mają być kierowane do kilku różnych grup obywateli. Jak też twierdzą nasi rozmówcy z okolic rządu, kluczowe w najbliższych tygodniach i miesiącach będą „skrajne" grupy wiekowe – tych najstarszych i najmłodszych Polek i Polaków. W tym pierwszym przypadku to seniorzy 80+, zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości, którzy przebywają na terenach o niskim zagęszczeniu zaludnienia. – Tu szczególnie będzie konieczne wsparcie samorządów – przekonuje jeden z naszych rozmówców.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Kontrolerzy sprawdzą funkcjonujący system ochrony zdrowia w zakresie farmacji, w tym ewentualne nieprawidłowości dotyczące zmniejszenia liczby aptek i pogorszenia dostępu do leków dla pacjentów. Liczba aptek i punktów aptecznych w Polsce spada.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
W przeszłości leczenie ograniczało się do czterech cykli chemioterapii i kończyło się, bo następował zgon chorego. Nowoczesne terapie pozwalają leczyć ich o wiele dłużej – mówi prof. Dariusz M. Kowalski, onkolog.
Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.
Przychodnie specjalistyczne, które realizują mniej świadczeń pierwszorazowych niż wynosi mediana, muszą poprawić swój wynik o 3 punkty procentowe. W przeciwnym wypadku dostaną mniej pieniędzy z NFZ. Nowe zasady, które mają skrócić kolejki do lekarzy specjalistów, będą obowiązywać od 1 listopada br.
Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Watykan, papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala.
Receptę na bezpłatny lek uprawniony pacjent - dziecko do 18. roku życia i senior po 65. roku - dostanie także podczas prywatnej wizyty w gabinecie lekarza.
Krztusiec, gruźlica czy grypa pokazują, że ludzkość nie jest w tej chwili w stanie powstrzymać kolejnych fal epidemicznych różnych chorób zakaźnych. Świat przez pandemię COVID-19 osłabł jako całość, jesteśmy zecydowanie mniej odporni na ataki kolejnych wirusów czy bakterii - powiedział w rozmowie z Joanną Ćwiek-Świdecką dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
W walentynki warto spojrzeć na liczby: trzy czwarte Polaków uważa, że bycie w związku pozytywnie wpływa na zdrowie. Przeciwnego zdania jest 4 proc. – wynika z badania SW Research na zlecenie PZU Zdrowie.
- Łączne zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wobec naszego szpitala to ok. 11 mln zł z tytułu świadczeń zrealizowanych w ubiegłym roku – powiedział w podcaście „Rzecz o Zdrowiu” Tomasz Kopiec, dyrektor szpitala na ul. Czerniakowskiej w Warszawie.
W Polsce problemami jelitowymi zajmują się głównie gastroenterolodzy. Warto jednak pamiętać, że skutki chorób jelit, takie jak problemy z tarczycą, choroby skóry czy schorzenia reumatyczne, często wymagają podejścia wielospecjalistycznego - mówi dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska.
Ustawa o zawodzie psychoterapeuty ma pomóc zapanować nad działalnością, która potrzebującym pomocy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wątpliwości budzi brak projektowanych wymogów w kwestii wykształcenia przyszłego specjalisty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas