Igrzyska w Paryżu wzmocniły europejski wzrost gospodarczy

Wskaźniki koniunktury PMI ze strefy euro, Niemiec i Francji pokazują, że przemysł był w sierpniu nadal w recesji, ale sektor usługowy doświadczał wzrostu. Dane byłyby pewnie gorsze, gdyby nie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Publikacja: 22.08.2024 12:32

Igrzyska w Paryżu wzmocniły europejski wzrost gospodarczy

Foto: Bloomberg

Łączny indeks PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro wzrósł z 50,2 pkt w lipcu do 51,2 pkt w sierpniu, podczas gdy średnio spodziewano się jego spadku do 50,1 pkt. Wskaźnik dla branży usługowej pozytywnie zaskoczył, rosnąc z 51,9 pkt do 53,3 pkt, a oczekiwano, że utrzyma się on na lipcowym poziomie. Indeks dla przemysłu spadł jednak z 45,8 pkt do 45,6 pkt i pozostał na „terytorium recesyjnym” (każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje recesję w danym sektorze, a powyżej 50 pkt ekspansję aktywności).

Aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła. Ale to pozory

Dosyć słabe okazały się dane z Niemiec, czyli największej gospodarki strefy euro. Przemysłowy PMI spadł tam z 43,2 pkt do 42,1 pkt, podczas gdy spodziewano się jego zwyżki do 43,5 pkt. Usługowy PMI zniżkował natomiast z 52,5 pkt do 51,4 pkt, a oczekiwano spadku tylko do 52,3 pkt.

Czytaj więcej

Kłopoty Chin szkodzą niemieckiej hossie

We Francji, wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł z 44 pkt do 42,1 pkt. Średnio prognozowano wcześniej jego wzrost do 44,4 pkt. Usługowy PMI skoczył jednak z 50,1 pkt aż do 55 pkt. Oczekiwano jego wzrostu tylko do 50,3 pkt. To, że zwyżkował dużo bardziej niż się spodziewano, mogło być mocno związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

– Na pierwszy rzut oka to wygląda na miłą niespodziankę: aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła w sierpniu. Bliższe przyjrzenie się danym wskazuje jednak, że fundamenty są bardziej chwiejne niż może się wydawać. Poprawa wskaźników to głównie skutek wzrostu aktywności usługowej we Francji, związanego z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu. Jest wątpliwe, by ta dynamika utrzymała się w nadchodzących miesiącach. Jednocześnie zwolniło tempo wzrostu w sektorze usługowym w Niemczech, a przemysł strefy euro szybko się kurczy – twierdzi Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Banku, czyli instytucji biorącej udział w tworzeniu sondaży PMI.

Jak duży może być wzrost gospodarczy w strefie euro w trzecim kwartale?

– Wstępne dane PMI za sierpień pokazują, że w strefie euro jest niewielka dynamika wzrostowa w trakcie trzeciego kwartału. To wzmacnia nasze przekonanie, że ożywienie gospodarcze będzie słabsze, niż wcześniej oczekiwano. To również współbrzmi z sygnałami z innych sondaży i jest zbieżne z naszymi obniżonymi prognozami na drugą połowę 2024 r. – podkreśla Leo Barincou, ekonomista firmy badawczej Oxford Economics.

Czytaj więcej

Skwirowski: Polska z unijną procedurą nadmiernego deficytu, czyli „wilczy dół" PiS

– Wzrost łącznego wskaźnika PMI dla strefy euro był wyższy od prognoz, ale wciąż odpowiada on wzrostowi PKB zwalniającemu do około 0,1 proc. kw./kw. w trzecim kwartale, po zwyżce o 0,3 proc. kw./kw. w drugim kwartale – wskazuje Franziska Palmas, ekonomistka z Capital Economics.

Zebrane przez agencję Bloomberga prognozy wzrostu PKB dla strefy euro na trzeci kwartał wahają się od 0,1 proc. zwyżki kw./kw. (Bank J. Safra Sarasin) do wzrostu o 0,5 proc. (m.in. Deutsche Bank i Credit Agricole). Ich mediana jest na poziomie 0,3 proc. W przypadku Niemiec projekcje wzrostu PKB na ten kwartał są w przedziale od 0 proc. do 0,5 proc., a dla Francji – też od 0 proc. do 0,5 proc.

Dane gospodarcze
Inflacja w USA rozczarowała inwestorów
Dane gospodarcze
Polska wyprzedziła Chiny jako rynek eksportowy Niemiec
Dane gospodarcze
Inflacja mile zaskoczyła w Niemczech i na Węgrzech. Zgrzyt w danych z Czech
Dane gospodarcze
Duże rozczarowanie przemysłem Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”
Dane gospodarcze
Kolejne rozczarowanie przemysłem Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”
Dane gospodarcze
Niepokojące dane. Europa przegrywa ekonomiczny wyścig z Chinami