Poprawa w Rosji będzie większa niż na Białorusi objętej zachodnimi sankcjami, ale nie będzie tak zdecydowana jak w innych dawnych republikach radzieckich, w Armenii, Gruzji i Uzbekistanie — pisze Reuter. „Wzrost napięć geopolitycznych, sankcje USA nałożone w 2021 r., niski poziom wyszczepień i podwyższone stopy z rekordowo niskich zaważą na prognozie wzrostu” — wyjaśnił BŚ.
Rosyjski bank centralny podniósł w tym roku stopy 5 razy chcąc zapanować na wysoką inflacją konsumencką, zapewne 22 października zrobi to szósty raz dodając co najmniej 25 pkt proc. do obecnych 6,75 proc.
Czytaj więcej
Zależność rosyjskiego przemysłu od zachodnich technologii jeszcze nigdy nie była tak wielka. W ciągu ostatnich 20 lat koszty rosyjskiej gospodarki związane z zakupem technologii za granicą wzrosły ponad 12 razy.
Po spadku o 3 proc. w 2020 r., największym od 11 lat, doszło do powrotu gospodarki do poziomu sprzed pandemii, ale w najbliższych latach straci dynamikę bez dodatkowych inwestycji, które mogą pochodzić ze środków państwa. Bank z Waszyngtonu spodziewa się teraz wzrostu o 4,3 proc. PKB w 2021 r. i o 2,8 proc. w 2022 r. W czerwcowej prognozie zakładał po 3,2 proc. w obu latach. W bieżącym roku gospodarka Rosji „korzysta z wcześniejszego odbicia się popytu wewnętrznego i z wysokich cen nośników energii”. W 2022 r. tempo wzrostu zmaleje, bo popyt ustabilizuje się, a ceny artykułów przemysłowych zmaleją — dodał bank w raporcie o Europie i Azji Środkowej.
Azja i Europa
Dla Azji Środkowej bank przewiduje wzrost o 4,3 proc. w bieżącym i w następnym roku, dzięki inwestycjom, a mimo inflacji wywołanej podwyżką stóp procentowych. Największy w regionie Kazachstan osiągnie odpowiednio 3,5 proc. i 3,7 proc., a najlepiej wypadnie Gruzja ze skokiem o 8 proc. i 5,5 proc., przed Mołdową (6,8 i 3,9) i Armenią (6,1 i 4,8).