Aktualizacja: 24.04.2019 12:29 Publikacja: 24.04.2019 12:24
Berlin
Foto: Wikimedia, Ansgar Koreng / CC BY-SA 4.0
Wskaźnik Ifo odzwierciedlający obecną sytuację w niemieckim biznesie spadł ze 103,9 pkt w marcu do 103,3 pkt w kwietniu. Indeks oczekiwań co do koniunktury w średnim terminie spadł wówczas z 95,6 pkt do 95,2 pkt. O ile wskaźniki klimatu w sektorze usług oraz w branży budowlanej wzrosły, to indeks dla przemysłu spadł z 6,7 pkt do 4 pkt, najniższego poziomu od 2012 r. Wskaźnik dla handlu zniżkował z 8,2 pkt do 7,1 pkt.
- Marcowy lekki optymizm dotyczący nadchodzących miesięcy wyparował. Niemiecka gospodarka wciąż traci parę – twierdzi Clemens Fuest, szef instytutu Ifo.
- Nawet jeśli w pierwszym kwartale doszło do lekkiego przyspieszenia wzrostu PKB, to naszym zdaniem niemiecka gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w anemicznym tempie. To nie zmienia naszych przewidywań, że PKB Niemiec wzrośnie w tym roku jedynie o około 0,5 proc., czyli w tempie, które pomoże utrzymać wzrost gospodarczy w strefie euro na poziomie mniejszym niż 1 proc. – prognozuje Andrew Kenningham, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Czeski Bank Narodowy obciął główną stopę procentową o 25 pb., do 3,75 proc. Takiej decyzji spodziewali się wcześniej analitycy.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,5 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Wyjątkowo krótko, bo tylko trzy tygodnie, trwała przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej. 4-5 lutego RPP spotyka się znowu, środowa decyzja wydaje się jasna: stopy procentowe bez zmian.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w styczniu 48,8 pkt. Od kilku miesięcy jesteśmy blisko momentu, w którym dane od S&P Global pokażą poprawę koniunktury w przemyśle. Ten czas jednak wciąż przed nami.
W poniedziałkowym wydaniu „Twój Biznes”, codziennego podcastu Rzeczpospolitej o gospodarce, mówimy o rekordowych oszczędnościach Polaków, rosnących kosztach opieki zdrowotnej dla pracowników, kolejnych decyzjach Donalda Trumpa oraz szczycie AI w Paryżu.
Duży spadek cen cukru i olejów jadalnych przyczynił się do tego, że indeksy najważniejszych grup żywności na świecie zmalały w styczniu wobec grudnia — poinformowała Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Ich główny wskaźnik wyniósł 124,9 pkt, o 2,1 (1,6 proc.) mniej niż w grudniu, ale o 7,3 (6,2 proc.) więcej niż rok temu, z kolei o 35,3 (22 proc.) mniej od szczytu w marcu 2022.
Prognozy gospodarcze dla Niemiec są obecnie raczej kiepskie, a po wyborach parlamentarnych możemy mieć okres podwyższonej niepewności politycznej. Nie wiadomo ciągle, czy prezydent USA Donald Trump nie wprowadzi jednak ceł.
Jeśli Polska chce kontynuować rozwój i konkurować z najbardziej zaawansowanymi gospodarkami świata, zwiększenie inwestycji w innowacje i produktywność powinno stać się priorytetem polityki gospodarczej w nadchodzących latach.
Członkowie RPP wyczekują momentu, gdy będą mogli obniżać stopy procentowe. Nacisk jest bardzo silny, m.in. ze strony rządu, kredytobiorców i deweloperów. Ale obecnie nie ma ku obniżce żadnych przesłanek – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
Polityka handlowa nowej amerykańskiej administracji pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa jest kluczowym źródłem ryzyka dla wzrostu gospodarczego i inflacji.
Stopy procentowe pozostają bez zmian - zdecydowała w środę Rada Polityki Pieniężnej. Główna stopa NBP to wciąż 5,75 proc.
Najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat polskiej gospodarki pokazuje to, na co wielu ekonomistów od dawna już zwracało uwagę: Polska jest niedoinwestowana.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas