Bank Anglii tnie stopy procentowe. Inflacja hamuje

Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 4,5 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.

Publikacja: 06.02.2025 14:02

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey

Gubernator Banku Anglii Andrew Bailey

Foto: AFP

Wszyscy uczestnicy czwartkowego posiedzenia Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii zagłosowali za obniżką stóp. Siedmiu z nich opowiedziało się jednak za cięciem o 25 pb, a dwie osoby były za cięciem o 50 pb. Czwartkowa obniżka jest dopiero jednak trzecią w obecnym cyklu luzowania polityki pieniężnej, rozpoczętym latem 2024 r. Poprzednim razem brytyjski bank centralny ciął stopy w listopadzie. Przed rozpoczęciem cyklu obniżek, główna stopa Banku Anglii wynosiła 5,25 proc. 

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Dane gospodarcze
Gospodarka rosła jeszcze szybciej. Są nowe dane o PKB
Dane gospodarcze
Nowe dane o inflacji w Polsce. Najlepsze od lat i... najgorsze od ponad roku
Dane gospodarcze
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz. Ekonomiści obawiają się, co będzie dalej
Dane gospodarcze
Co dzieje się w sektorze usług w Polsce? Pierwsza taka publikacja GUS
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dane gospodarcze
Inflacja nie przebiła 5 proc. GUS potwierdza dane za marzec