Depresja to nie tylko problem dużych miast

– Każdego roku notujemy na wsi 2,6–2,8 tys. samobójstw: to połowa wszystkich aktów samobójczych w Polsce. 85 proc. z tej grupy to mężczyźni w wieku 45–65 lat – wskazuje prezes KRUS. 23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją.

Publikacja: 25.02.2025 04:55

Prezes KRUS

Dariusz Rohde

Prezes KRUS

Foto: materiały prasowe

Problem zdrowia psychicznego dotyka polskiej wsi, choć depresja rolnika nadal jest tematem tabu. – Zdrowie psychiczne rolników nigdy nie było przedmiotem specjalnej troski. Kiedy pada hasło „bezpieczna wieś”, z tyłu głowy mamy wizję osłon, które należy zamontować, świateł, które warto wymienić czy chemikaliów, z którymi trzeba ostrożnie postępować – wskazuje Dariusz Rohde, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nie znamy skali depresji wśród rolników

Tymczasem – dodaje prezes KRUS – z badań prowadzonych w Austrii i Niemczech wynika, iż wskaźniki depresji wśród tamtejszych rolników przekraczają poziom 20-30 proc., co uznano za sygnał alarmujący. – W naszym kraju nikt podobnymi danymi nie dysponuje – zauważa Rohde.

To nie oznacza jednak, że problem nie istnieje, bo około połowy samobójstw w Polsce dotyczy mieszkańców wsi. Większość w tej grupie stanowią rolnicy, członkowie ich rodzin i pracownicy gospodarstw rolnych.

Jak tłumaczy prezes KRUS, mamy na wsi dwa bieguny demografii. Pierwszy z nich to aktywni i wykształceni młodzi rolnicy. Drugi to dużo liczniejsza grupa rolników – właścicieli tradycyjnych, małych i średnich gospodarstw rolnych. Są gorzej wykształceni, wiekowi, często sfrustrowani poczuciem, że nie nadążają już mentalnie i fizycznie. Nie widzą dla siebie przyszłości. Nie pozbywają się też gospodarstw, bo albo nie mają następców, albo alternatywy w postaci innego życia. Wymagają coraz większej troski i zainteresowania. Są wyzwaniem dla systemu ubezpieczeń społecznych.

KRUS stawia sobie za cel poprawę dobrostanu rolników

A polscy rolnicy są coraz starsi – średni wiek użytkownika gospodarstwa rolnego przekroczył 50 lat i wzrósł przez jedną dekadę o prawie trzy lata. Aż 46 proc. gospodarstw prowadzą rolnicy w wieku ponad 55 lat – wynika z danych KRUS.

– Dodajmy także i to: na działania prewencyjne KRUS przeznacza rocznie około pięć złotych na jednego ubezpieczonego. Pięć złotych. Rocznie. Tyle mamy środków na promocję bezpieczeństwa – mówi prezes Rohde.

Czytaj więcej

Cyfrowa samotność: niepokojące skutki braku realnych więzi

Jaką rolę widzi do odegrania dla KRUS?  – Po pierwsze moglibyśmy stać się inicjatorem i patronem dla wielkich badań populacyjnych, które pozwolą precyzyjnie zidentyfikować najpoważniejsze problemy zdrowotne polskich rolników. To nie tylko kwestia stanu zdrowia psychicznego, ale też analiz zasięgu i przyczyn chorób neurodegeneracyjnych (demencja, parkinson, alzheimer), cukrzycy, chorób układu krążenia, schorzeń wieku podeszłego i uzależnienia alkoholowego – wskazuje.

Po drugie – mówi Rohde – KRUS może być współorganizatorem dużych społecznych akcji profilaktyki zdrowotnej. – Myślimy o badaniach bezpośrednio w terenie, blisko rolnika. W każdej wsi. Jeśli mogą jeździć po Polsce mammobusy, przystające w centrach miast i wykonujące fantastyczną robotę, to dlaczego nie mogą wyruszyć „krusobusy” ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny na pokładzie? – zauważa.

KRUS stawia sobie za cel poprawę dobrostanu rolników. – Nie zrealizujemy tego celu, mając w budżecie pięć złotych na każdego rolnika. Nie dotrzemy na wieś z naszą aktywnością prewencyjną bez solidnych nakładów na promocję, badania i działalność edukacyjną w wielkiej skali  – komentuje Rohde.

 – Zły stan zdrowia ubezpieczonych to wyższe wydatki na świadczenia i większe koszty społeczne. Biedarozwiązania i czekanie na dalszy rozwój wydarzeń po prostu bardzo nam się nie opłacają – uważa prezes KRUS.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, potrzebuje pomocy, zadzwoń pod numer infolinii Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym pod numerem 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatną i całodobową usługą, która może zapewnić osobom o skłonnościach samobójczych lub ich otoczeniu wsparcie, informacje i pomoc. Infolinia 800 12 12 12 zapewnia wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – to numer dla dzieci, młodzieży i opiekunów.

Problem zdrowia psychicznego dotyka polskiej wsi, choć depresja rolnika nadal jest tematem tabu. – Zdrowie psychiczne rolników nigdy nie było przedmiotem specjalnej troski. Kiedy pada hasło „bezpieczna wieś”, z tyłu głowy mamy wizję osłon, które należy zamontować, świateł, które warto wymienić czy chemikaliów, z którymi trzeba ostrożnie postępować – wskazuje Dariusz Rohde, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Nie znamy skali depresji wśród rolników

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Choroby
Wzrost zakażeń wirusem HIV w Małopolsce. Niemal trzykrotny w pięć lat
Choroby
Prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej: Diagnostyka w onkologii może odciążyć system
Choroby
Szybkie testy na grypę, RSV i koronawirusa. Czy skuteczne?
Choroby
Światowy Dzień Walki z Rakiem. „Mamy nieakceptowalnie niską zgłaszalność na badania”
Choroby
Prof. Heitzman: Liczba samobójstw spada, ale to nie powinno nas uspokajać