Kraje UE tracą 170 mld euro rocznie na rajach podatkowych

Największe straty powodują transgraniczne wyłudzenia VAT, ale prawie tak samo duże – unikanie podatków CIT i PIT – pokazuje raport przygotowany przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Aktualizacja: 22.01.2020 15:37 Publikacja: 22.01.2020 12:49

Kraje UE tracą 170 mld euro rocznie na rajach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Unikanie podatków kosztuje Unię Europejską jako wspólnotę 170 miliardów euro rocznie, a co gorsza, duża część tego procederu dotyczy transakcji wewnątrz samej Unii – wynika z raportu „Niesprawiedliwość podatkowa w Unii Europejskiej. W kierunku większej solidarności w walce z unikaniem opodatkowania”. To raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, który dziś jest prezentowany na Davos.

- Analizując dane dotyczące unikania podatków w Europie, można dojść do smutnego wniosku, że solidarność jest tylko deklaratywną wartością w Unii Europejskiej – komentuje Piotr Arak, dyrektor PIE. - Unia powinna podjąć zintegrowane działania na rzecz uszczelnienia systemu podatkowego, co mogłoby stać się dodatkowym źródłem finansowania dla nowego budżetu, konstruowanego już bez ważnego płatnika w postaci Wielkiej Brytanii. Te środki mogłyby również zasilić budżet Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej lub Green Deal – podkreśla.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budżet i podatki
Szok w rosyjskiej Dumie: dwie partie nie poparły wojennego budżetu Putina
Budżet i podatki
Czy da się „wykręcić” 110 mld zł dziury w budżecie w dwa miesiące
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy będzie wyższy. Sejm przegłosował zmiany
Budżet i podatki
Kto i za ile kupi kolejne setki miliardów polskiego długu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budżet i podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują. Rekordy już nie wrócą?