Zgłoszenie do konkursu jest bezpłatne. Składać je można jeszcze do 20 sierpnia br. Udział mogą wziąć w nim wyłącznie przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce. Wyjątek stanowi chęć zgłoszenia pomysłu w kategorii „Pomysł roku", gdzie dopuszcza się możliwość braku zarejestrowanej działalności. Drugi z koniecznych warunków do spełnienia jest data rejestracji przedsiębiorstwa – poszukiwane będą tylko te firmy, które działają nie dłużej niż od stycznia 2013 roku.
Patrycja Panasiuk, Dyrektor Biura Innowacji, PKN Orlen
Orlen prowadzi zdywersyfikowaną działalność obejmującą aktywa rafineryjne, petrochemiczne czy energetyczne, ale także sprzedaż detaliczną czy segment upstream. Prowadzimy działalność w kilku krajach europejskich, a także Ameryce Płn., dysponujemy sześcioma rafineriami oraz nowoczesną siecią 2800 stacji paliw. Z naszego punktu widzenia, potencjał startupów i doświadczenie dużej korporacji mogą ułatwić efektywną i szybką komercjalizację innowacyjnych rozwiązań z korzyścią dla obydwu stron. W celu usprawnienia komunikacji ze startupami, stworzyliśmy dedykowaną platformę innowacje@Orlen. Zdefiniowaliśmy kluczowe dla naszej działalności obszary, w których poszukujemy innowacyjnych technologii: Paliwa i Petrochemia, Sprzedaż oraz Satysfakcja Klienta, Energetyka, Wydobycie. Do każdego z obszarów przypisane są potencjalne potrzeby, jak np. w sprzedaży detalicznej: Big Data, digitalizacja kanałów sprzedaży czy nowe produkty i usługi dostępne na stacjach paliw. Mając świadomość tego, że nie wszystkie technologie obecne na rynku są nam znane lub jeszcze nie ujrzały światła dziennego, nie zamykamy się w określonym katalogu rozwiązań. Jesteśmy otwarci na ciekawe i innowacyjne propozycje z bardzo szerokiego zakresu technologicznego, np. sztuczna inteligencja, automatyka, robotyka, elektromobilność. Interesują nas startupy, które mają do zaoferowania realną technologię. Bardzo ważnym elementem jest dla nas również pasja i zaangażowanie zespołu. Startupy, które mają solidną i wizjonerską misję zazwyczaj są bardziej zdeterminowane, żeby osiągnąć swój cel, ponieważ wierzą, że oprócz wskaźników finansowych rozwój nowych technologii ma służyć przede wszystkim człowiekowi.
Poszukujemy innowacyjnych projektów
„Orzeł Innowacji – Startup" to konkurs, w którym członkowie kapituły będą się starali wyłonić i nagrodzić młode, nowatorskie spółki w kilku kategoriach. Wśród nich są: startup roku (miarą sukcesu będzie np. szybkość wzrostu przychodów w 2017 r.), pomysł roku (dla tych, którzy nie mają jeszcze zarejestrowanej spółki, ale już rozwijają ciekawy projekt), przełomowa technologia (dla startupów, które zbudowały już prototyp), startup z globalnym potencjałem (tu przyjmowane będą zgłoszenia od firm, które mają już klientów za granicą), startup z misją społeczną (poszukiwane będą rozwiązania, które adresują istotne aspekty rozwoju społecznego, pomagają ludziom wykluczonym czy też przyczyniają się do ochrony środowiska) oraz innowacyjne rozwiązanie z zakresu sztucznej inteligencji lub robotyki. Wśród członków kapituły są: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii; Rafał Plutecki, szef Google Campus Warsaw; Patrycja Panasiuk, dyrektor Biura Innowacji w PKN Orlen; Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce, czy Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.