Kiedy firmy zgłaszają chęć otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego? Czy nie za późno?
Chociaż przesłanka restrukturyzacji naprawczej pojawia się już na etapie symptomów płynących z otoczenia oraz analizy wskaźnikowej ryzyka zagrożenia niewypłacalnością, to w praktyce działania naprawcze podejmowane są późno, a restrukturyzacja staje się już pilną potrzebą.
Sukces, czy też jego brak, zależy w dużej mierze od samego przedsiębiorcy, w szczególności od czasu, w jakim podejmie decyzję w zakresie wsparcia. Zbyt późna reakcja i podejmowanie działań na etapie głębokiego kryzysu i groźby niewypłacalności to już gra o życie przedsiębiorstwa. Tymczasem skorzystanie z narzędzi restrukturyzacyjnych na wczesnym etapie kryzysu daje praktycznie pewność co do osiągnięcia sukcesu.
Jak można uzdrowić przedsiębiorstwa w głębokim kryzysie?
Prawo restrukturyzacyjne samo w sobie jest narzędziem chroniącym przed upadłością. I należy z niego korzystać, by nie dopuścić do pogłębiania się kryzysu. Jednak znalezienie rozwiązania naprawczego dla jednego czy dwóch obszarów dotkniętych kryzysem wraz ze scenariuszami dofinansowania nie wystarcza. To jednoczesna realizacja procesów wyjścia z portfela pewnych produktów czy zasobów i wchodzenie w nowe obszary działalności, budowa nowych zasobów, nowego modelu biznesowego czy też zmiany w strukturze kapitałowej.