Nielegalne porozumienie dotyczące cen i udziałów rynkowych zawarły Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Polska, Dyckerhoff Polska oraz Cementownie Warta i Odra. Ich udziały w polskim rynku cementu wynoszą niemal 100 proc.
Dwie z ukaranych firm – Lafarge i Górażdże Cement – zdecydowały się pójść na współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wykorzystały możliwość, jaką daje program łagodzenia kary (tzw. leniency). Dzięki temu Lafarge nie został ukarany grzywną, a Górażdże musi zapłacić karę stanowiącą 5 proc. jej przychodów (104,6 mln zł).
Na pozostałe firmy została nałożona maksymalna kara w wysokości 10 proc. przychodów. Łącznie firmy biorące udział w kartelu muszą zapłacić ponad 411 mln zł. To najwyższa kara nałożona przez UOKiK.
– Kary nie otrzymały Cementownia Rejowiec i Ekocem, gdyż one nie brały udziału w rozmowach dotyczących zmowy cenowej. Były jednak częścią kartelu poprzez działania ich spółek matek, czyli odpowiednio Grupy Ożarów i Górażdże Cementu. Ponadto w zmowie udziału nie brała Cementownia Nowa Huta – wyjaśnia Grzegorz Materna, dyrektor departamentu ochrony konkurencji UOKiK. Dodaje, że w trakcie trwania postępowania Grupa Ożarów próbowała zniszczyć dokumenty. W efekcie otrzymała 2 mln zł kary. Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.
[srodtytul]Wieloletnia zmowa[/srodtytul]