– Mamy przekonanie, że dzięki temu, iż od kilku miesięcy obowiązuje traktat lizboński, Unia Europejska będzie działała sprawniej i odpowie na oczekiwania społeczne – zapewnił Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, na sesji otwierającej forum.
Wspólnie z José Manuelem Barroso, przewodniczącym Komisji Europejskiej, prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz prezydentem Estonii Toomasem Hendrikem Ilvesem i Thomasem de Maizierem, ministrem spraw wewnętrznych Niemiec, zastanawiali się nad strategią Europy na najbliższe lata. Wieczorem w Krynicy zaprezentowana została czwarta edycja listy Europa 500, czyli 500 czołowych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Największą firmą w regionie z przychodami 15,7 mld euro jest PKN Orlen, kolejna to węgierski MOL, a podium zamyka czeski CEZ. Podobnie jak w poprzednich edycjach na liście utrzymuje się dominacja polskich firm.
- Nasze przedsiębiorstwa, mimo że dotknięte przez kryzys, potrafiły elastycznie reagować na zmieniające się warunki prowadzenia biznesu. To właśnie dzięki nim jako jedyny kraj w UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy – mówił Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.
[ramka][b]XX. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy pod hasłem 'Europa po Lizbonie - strategie dla przyszłości'. Na stronie [link=http://www.rp.pl/temat/172321.html]rp.pl/forum_ekonomiczne[/link] najświeższe doniesienia, sprawozdania z paneli dyskusyjnych, wideorozmowy z uczestnikami forum, galerie i relacja z prezentacji najnowszej listy Europa 500[/b]
[b]Lista największych spółek Europy Środkowo-Wschodniej w czwartkowej "Rzeczpospolitej" i na [link=http://www.rp.pl/europa500]www.rp.pl/europa500[/link][/b]