GM zapłaci za ukrywanie wadliwych stacyjek

Według najnowszych informacji, General Motors zapłaci resortowi sprawiedliwości USA 900 mln dolarów w ramach ugody, która przewiduje odstąpienie przez organy ścigania od postępowania karnego w sprawie ukrywania wadliwych stacyjek.

Aktualizacja: 19.09.2015 13:10 Publikacja: 19.09.2015 12:48

GM zapłaci za ukrywanie wadliwych stacyjek

Foto: Bloomberg

Koncern osiągnął także porozumienia dotyczące pozwów w postępowaniu cywilnym. Jedno dotyczy 1380 pozwów o odszkodowania za doprowadzenie do śmierci i obrażeń, zebranych w sądzie federalnym w Nowym Jorku, a drugie rozwiąże spory z udziałowcami GM, którzy twierdzą, że firma straciła miliardy dolarów wartości rynkowej z powodu zaniedbania kwestii bezpieczeństwa.

GM dokona odpisu 1,475 mld dolarów z bilansu III kwartału, w tym 575 mln, na pokrycie kosztów tych pozwów. Sama firma i prawnicy autorów pozwów nie chcieli wypowiadać się o wysokości sum wypłacanych w poszczególnych przypadkach. Wiceprezes GM i główny radca prawny Craig Glidden oświadczył, że te porozumienia rozwiązują „trudne sprawy o roszczenia bez zbędnego obciążenia, wydatków i niepewności związanych z procedurą sporu". Prawnik powodów w postępowaniu cywilnym, Robert Hilliard dodał, że do porozumienia w sprawie odszkodowań za śmierć i obrażenia doszło w środę wieczorem. — Oni chcieli rozwiązać to możliwie jak najszybciej — dodał.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza